Uniwersytet Warszawski / http://crystal.chem.uw.edu.pl
Reklama.
Wyróżniony projekt, na czele którego stoi polska badaczka, nosi nazwę "Białka IFIT w detekcji RNA patogenów.". Stworzony do pracy nad nim interdyscyplinarny zespół będzie go realizował, dzięki zapleczu naukowo-technicznemu Wydziału Chemicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Miejscem badań będzie też Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW.
Dzięki osiągnięciom biologii strukturalnej i obliczeniowej autorzy badania będą zajmować się inżynierią białek, czyli analizowaniem ich struktury i rozbudowywaniem jej o dodatkowe cząsteczki. Tak zaprojektowane białka będą mogły być wykorzystywane do wykrywania patogenów, a dokładniej świadczącego o ich obecności RNA.
Strategicznym celem projektu jest więc opracowanie nowych metod diagnostycznych i terapeutycznych w leczeniu chorób zakaźnych i immunologicznych. W dalszej perspektywie efekty badania warszawskich naukowców przyczynią się do powstania innowacyjnych leków służących do zwalczania tych schorzeń.
RNA to organiczne związki chemiczne z grupy kwasów nukleinowych. W przeciwieństwie do bardziej zakorzenionego w świadomości społeczeństwa DNA mają zazwyczaj jednoniciową postać. W świecie patogenów RNA stanowi materiał genetyczny niektórych wirusów, zwanych retrowirusami. U bakterii powstaje z DNA, po czym zostaje wykorzystany do syntezy białek.
Projekt został dofinansowany kwotą w wysokości ok. 1,2 mln zł z funduszy pochodzących z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach programu LIDER VI. Otrzymał on trzecią najwyższą punktację (96,9/100) spośród wszystkich 34 zakwalifikowanych do finansowania projektów.
Założeniem programu LIDER jest wsparcie merytoryczne i finansowe młodych naukowców. Jego beneficjenci z jednej strony nabierają doświadczenia w kierowaniu własnym projektem naukowym i zarządzaniu zespołem badawczym, a z drugiej przyczyniają się do unowocześnienia polskiej gospodarki poprzez zacieśnianie więzi świata nauki z sektorem przemysłu i biznesu.
Projekty ubiegające się o dofinansowanie z puli wyasygnowanych na program środków muszą mieć zastosowanie praktyczne, co zobowiązuje ich autorów do przeprowadzenia ich komercjalizacji z chwilą zakończenia prac badawczo-rozwojowych (B+R).
Dr Maria Górna jest adiunktem w Zakładzie Chemii Teoretycznej i Krystalografii. Do jej zainteresowań naukowych należą krystalografia białek, zależności między strukturą i funkcją białka, metabolizm RNA oraz układ odpornościowy. Badaczka miała okazję współpracować z najbardziej prestiżowymi ośrodkami naukowymi na świecie, na czele z Uniwersytetem w Cambridge i Oxfordzie. Na te pierwszej uczelni obroniła swój doktorat.