
– Na Finovate chcieliśmy uzmysłowić klientom, jak prosta w użytkowaniu jest biometria, jak prosto mogą z niej korzystać klienci – mówi Jakub Gałka, autor technologii i R&D manager w VoicePIN.com. Zanim krakowska firma zajęła się biometrią, co w końcu zaprowadziło ją na scenę konferencji w Londynie, zajmowała się systemami automatyzacji call center, które pozwalały wprawdzie na automatyczną obsługę interesantów, były jednak bardzo zależne od języka. Trudno je było sprzedać za granicę.
System rozpoznawania głosu to tylko jedna z wielu typów biometrii, obok np. odcisku palca czy tęczówki oka, każdy z tych typów ma swoje indywidualne wady i zalety, są tańsze i droższe rozwiązania. Zaletą omawianej przez nas jest bez wątpienia jej cena. – Najdroższe będą te, które wymagają dodatkowych narzędzi, jak skaner tęczówki oka czy naczyń krwionośnych – wyjaśnia nam Jakub Gałka.
Ludzie boją się przystawić oko do czytnika. Czytniki linii papilarnych kojarzą się z kolei z policją, ale biometria głosu jest łatwo akceptowana
A co gdy ktoś ma chrypę? Jak wyjaśnia Jakub Gałka, ich systemu nie będzie mogła używać jedynie osoba, która straciła głos. – Wciąż nie oznacza to, że system nie jest bezpieczny, to tak, jakby ktoś zgubił klucz, nie oznacza to, że drzwi są otwarte – mówi. Wyjaśnia, że dla tego systemu zupełnie nie liczy się to, co my uważamy za podobieństwo głosu, że ktoś, np. członkowie rodziny, brzmią podobnie do siebie, zwłaszcza przez telefon.
przez NCBiR, w ramach którego późną wiosną pojedzie do Plug and Play Tech Center w Dolinie Krzemowej. Dzięki temu programowi akceleracyjnemu, VoicePIN ma nadzieję lepiej poznać amerykański rynek, konsumentów, i nawiązać kontakty z inwestorami na tamtym rynku. Trzymamy kciuki!
VoicePIN został założony przez Łukasza Dyląga, absolwenta Wydziału Elektroniki i Telekomunikacji AGH oraz Analizy rynków finansowych i doradztwa inwestycyjnego przy Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Jakub Gałka jest dyrektorem działu badań i rozwoju VoicePIN.com. Jest też adiunktem w katedrze elektroniki AGH. Na co dzień zajmuje się rozwojem technologii biometrii głosowej w procesie autentykacji użytkownika, przetwarzaniem i rozpoznawaniem mowy.
napisz do autorki: aleksandra.ptak@innpoland.pl