Prof. Magdalena Fikus.
Prof. Magdalena Fikus. Fot. Materiały prasowe
Reklama.
Festiwal nauki dla jej popularyzacji
Magdalena Fikus specjalizuje się w biochemii i biofizyce. Bada zachowanie komórek, właściwości genów czy własności kwasów nukleinowych. Jednocześnie stara się w prosty i przejrzysty sposób tłumaczyć innym skomplikowane zagadnienia naukowe. W tym celu stworzyła wraz z kolegami po fachu Festiwal Nauki w Warszawie. Namawia także innych naukowców, aby starali się opowiadać o swojej pracy w zrozumiały dla przeciętnego Kowalskiego sposób.
Co dokładnie chce nam wytłumaczyć prof. Magdalena Fikus? Przykładowo, czy geny są niebezpieczne. Odpowiedź na to pytanie można znaleźć po wysłuchaniu poniższego wykładu znanej badaczki.
Możemy leczyć, ale nie wyleczyć cukrzyka
Z kolei w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” Magdalena Fikus wyjaśniła, czy ludzie są w stanie panować nad własnymi genami. Jak zdradza, możemy jedynie próbować na nie wpływać. Tak, jak w przypadku cukrzyków.
Prof. Magdalena Fikus

Najprostszym przykładem takiego panowania jest podawanie organizmowi produktu, którego jego komórki nie wytwarzają - np. insuliny będącej produktem genu. Od lat 20. wiemy już, że można leczyć ludzi chorych na cukrzycę. Nie można ich wyleczyć, bo ich gen odpowiedzialny za produkcję insuliny został uszkodzony, ale można zastąpić go w działaniu.

Każdy człowiek jest inny
Wciąż nie wiemy także, dlaczego poszczególni ludzie różnią się pomiędzy sobą, chociaż różnice między naszymi genami wynoszą poniżej 1 proc. Jak wyjaśnia Magdalena Fikus, jeśli w każdym z 25 tysięcy genów występuje mała różnica, to wtedy cała sieć pracuje inaczej. W efekcie cierpimy na inne schorzenia i inaczej przechodzimy różnorodne choroby.
O czym opowie Magdalena Fikus podczas TEDxWarsaw 2016? O tym będziemy mogli przekonać się już 31 marca. INNPoland jest partnerem tegorocznej warszawskiej edycji konferencji znanej na całym świecie, która gromadzi nieprzeciętnych ludzi chcących mówić na tematy równie nieprzeciętne, jak oni. Więcej o tegorocznej edycji imprezy można dowiedzieć się na stronie internetowej organizatora.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl