Polska firma wśród oskarżonych o nielegalne zbieranie danych. Brand24 zbanowany na Facebooku

Założyciel Brand24 Michał Sadowski umieścił na YouTube nagranie, w którym wyjaśnia ze swojej perspektywy powody zablokowania profili na Facebooku i Instagramie.
Założyciel Brand24 Michał Sadowski umieścił na YouTube nagranie, w którym wyjaśnia ze swojej perspektywy powody zablokowania profili na Facebooku i Instagramie. Fot. screen z YouTube
Kilka dni temu z internetu zniknęły facebookowe i instagramowe konta Brand24 oraz jej założyciela Michała Sadowskiego. Powód? Artykuł w amerykańskim medium, w którym polska firma wymieniona została w nieciekawym towarzystwie, m. in. Cambridge Analityca. W materiale zarzucono wymienionym firmom, w tym Brand24, gromadzenie większej ilości danych z Instagrama, niż pozwala na to serwis.


Cała historia zaczęła się od publikacji amerykańskiego "Business Insidera", opisującej zbieranie przez oficjalnych partnerów marketingowych Facebooka danych, do zbierania których nie mieli prawa.

Dość wspomnieć, że jedną z wymienionych w tekście firm jest niesławna Cambridge Analytica, bohaterka niedawnej afery z Facebookiem w tle, po której Mark Zuckerberg musiał się gęsto tłumaczyć przed amerykańskim Kongresem.

W tekście, który ukazał się pod koniec sierpnia, wymieniona została także spółka Brand24. Pojawiła się tam wypowiedź Michała Sadowskiego, który potwierdził, że do zbierania danych firma wykorzystuje m.in. roboty indeksujące.

Sadowski: niesprawiedliwe jest zestawienie nas w tym sąsiedztwie
Ten artykuł właśnie - zdaniem Michała Sadowskiego - sprawił, że profile jego firmy zostały zawieszone.

– Artykuł (...) pokazywał takie usługi, które zapisują np. w nieskończoność Instagram Stories, które oczywiście z definicji ma być usuwane po 24 godzinach, serwisy, które zapisują hasła użytkowników Instagrama, usługi, które tworzą profile ludzi na Instagramie po geolokalizacji, tak żeby wiedzieć, kto jakie hotele, restauracje odwiedzał w dowolnym momencie – tłumaczy Sadowski w nagraniu opublikowanym na YouTube.


– I w tym sąsiedztwie pokazano nasz mechanizm wyszukiwania publicznych wzmianek po hashtagach na Instagramie – stwierdza biznesmen, dodając, że "naszym zdaniem nie jest to za bardzo sprawiedliwe - zestawienie nas w tym sąsiedztwie".


Sukces polskiego start-upu
Założona w 2011 r. we Wrocławiu Brand24 stała się praktycznie synonimem start-upowego sukcesu. Niespełna 7 lat po jej założeniu, firma zajmująca się monitorowaniem mediów społecznościowych na potrzeby swoich klientów zadebiutowała na giełdzie - wyceniona wówczas przez inwestorów na 60 mln zł. Z jej usług korzystają takie marki jak Intel, IKEA, H&M, Vichy i Crédit Agricole.

Pierwszy giełdowy raport Brand24 był imponujący. Firma chwaliła się, że w 2017 r. jej sprzedaż wzrosła o 49 proc. – do 7,48 mln złotych. Na początku 2018 r. doliczyła się 2196 klientów – 15 proc. więcej niż kwartał wcześniej i 55 proc. więcej niż rok wcześniej. Wszystko dzięki zagranicznej wersji, której przychody miały wzrosnąć o 138 proc. rok do roku.


Czy Brand24 wróci na Facebooka?
Razem z firmowymi kontami zniknęły również prywatne profile Sadowskiego - prawdopodobnie dlatego, że to z nich administrowane były profile firmowe. Sam biznesmen próbuje przedstawić całą sprawę jako pomniejszy problem.

W nagraniu na YouTube stwierdza, że blokada wyglądała na zautomatyzowany proces, który jest "naturalną reakcją ze strony Facebooka" na tego typu wątpliwości - a sam fanpage nie generował dla Brand24 wielkiego ruchu.

– To był kanał bardziej brandingowy, tam była masa recenzji Brand24, które budowały nasz autorytet i które mam nadzieję da się odzyskać – podkreśla.

Wyciekają też dane Polaków
Facebook ma od pewnego czasu spore problemy wizerunkowe związane z wyciekiem prywatnych danych użytkowników serwisu na zewnątrz. Najgłośniejsza afera dotyczyła firmy Cambridge Analytica, która wykorzystywała informacje o użytkownikach Facebooka do analizowania ich osobowości i wpływania na masowe zachowania wyborców. CA mogła pozyskać dane 2,7 mln osób z Unii Europejskiej, w tym ponad 57 tys. osób z Polski.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby