
Przemysł drzewny apeluje do premiera
Jak podaje RMF24, właściciele firm należących do przemysłu drzewnego opublikowali list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego. Apelują o niepodwyższanie cen drewna, które mają pójść w górę nawet o 50-60 proc.
W praktyce oznacza to, że np. za metr sześcienny niepociętej sosny, która kosztuje teraz prawie 400 złotych, po podwyżce zapłacą ponad 600 złotych. Apel został opublikowany m.in. w mediach społecznościowych.
List otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego
Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego
Dziennikarz serwisu Drewno.pl poprosił o komentarz dyrektora Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego Rafała Szeflera.
– Nikt nie wytrzyma takich podwyżek, już teraz zamykamy zakłady i zwalniamy ludzi – mówił dyrektor oraz dodaje, że pracę może stracić nawet 100 tys. osób. Droższe drewno z kolei wiąże się z podniesieniem cen za produkty z niego wykonane.
List o do premiera Mateusza Morawieckiego
Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego
Drewno w Polsce według przedsiębiorców już teraz jest najdroższe w Europie. Jego ceny przełożą się na droższe książki, meble czy opakowania leków i żywności. Pod listem podpisali się m.in.:
Czytaj także: Polakom brakuje drewna, choć władze tną lasy na potęgę. Surowiec od razu jedzie za granicę
Niemcy wykupują drewno z Polski
Jak pisaliśmy w innym artykule w INNPoland, polskie drewno na opał już teraz wykupują Niemcy. Jak informuje "Super Express" Lasy Państwowe miały nie prowadzić eksportu drewna. Mimo to Niemcy u nich się zaopatrują. Dlatego dla Polaków ceny wzrosną, a drewna może w dodatku zabraknąć.
Rzecznik prasowy Lasów Państwowych Michał Gzowski w rozmowie z INNPoland podkreślił, że jest ono sprzedawane firmom, które "są zarejestrowane w naszym systemie sprzedaży". Nawet jeśli firma jest np. niemiecka, to zakład może mieć w Polsce. Firmy zarejestrowane za granicą mają kupować ok. 3-5 proc.oferty LP.
Dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego (PIGPD) Rafał Szefler w "Super Expressie" podzielił się rozwiązaniem, które poprawiłoby sytuację Polaków.
Rafał Szefler
dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego (PIGPD)