INNPoland_avatar

Polskie wojsko z francuskim sprzętem. Wiemy, jakie dostaniemy wsparcie

Natalia Bartnik

27 grudnia 2022, 19:12 · 3 minuty czytania
Polski i francuski minister obrony osiągnęli porozumienie w sprawie dostarczenia nam nowoczesnego sprzętu. Zobacz, co dzięki temu zyskało Wojsko Polskie.


Polskie wojsko z francuskim sprzętem. Wiemy, jakie dostaniemy wsparcie

Natalia Bartnik
27 grudnia 2022, 19:12 • 1 minuta czytania
Polski i francuski minister obrony osiągnęli porozumienie w sprawie dostarczenia nam nowoczesnego sprzętu. Zobacz, co dzięki temu zyskało Wojsko Polskie.
Wojsko Polskie otrzyma dwa satelity obserwacyjne Fot. Stanislaw Bielski/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • We wtorek miały miejsce rozmowy między polskim i francuskim ministrem obrony narodowej
  • Polska i Francja porozumiały się w sprawie dostarczenia dwóch satelitów
  • Sprzęt ma się przydać nie tylko polskiej armii, ale również straży pożarnej

Satelity rozpoznawcze dla Wojska Polskiego

27 grudnia w Warszawie doszło do spotkania dwóch ministrów obrony narodowej, polskiego Mariusza Błaszczaka oraz francuskiego Sébastiena Lecornu. Zatwierdzili umowę na dostarczenie do Polski dwóch satelitów obserwacyjnych wraz ze stacją odbiorczą. Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało tę informację na Twitterze razem z wypowiedzią Błaszczaka.

Mieliśmy okazję zatwierdzić dziś umowę w sprawie wyposażenia Wojska Polskiego w satelity rozpoznawcze. To dobra okazja do wzmocnienia zdolności do wczesnego rozpoznawania zagrożeń.Mariusz BłaszczakMinister Obrony Narodowej

Jakie zalety mają satelity?

Podczas wspólnej konferencji z Sébastienem Lecornu Minister Obrony Narodowej podał, jakie korzyści wiążą się z posiadaniem satelitów rozpoznawczych. Przede wszystkim istotne będzie uzupełnienie "wszystkiego, co jest związane z odstraszaniem" oraz możliwością wczesnego ostrzegania. Ma to dotyczyć zarówno wymiaru wojskowego, jak i cywilnego.

Bardzo się cieszę z tego, że na podstawie współpracy z Francją Wojsko Polskie uzyska takie zdolności. One są ważne nie tylko ze względów wojskowych, ale także ze względów bezpieczeństwa dotyczących na przykład wczesnego ostrzegania przed klęskami żywiołowymi – to jest niezwykle ważna zdolność dla straży pożarnej, stąd też bardzo się cieszę, że te zdolności znacząco się poszerzą.Mariusz BłaszczakMinister Obrony Narodowej

Wojsko płaci za pracownika

Pracodawca otrzyma rekompensatę za czas, gdy jego pracownik będzie przebywał w wojsku, o czym pisaliśmy w innym artykule w INNPoland. Pracodawca musi podać ją we wniosku, a potem zostanie ona podzielona przez liczbę dni nieobecności.

Otrzymaną liczbę mnoży się przez liczbę dni ćwiczeń wojskowych, służby w aktywnej rezerwie lub terytorialnej służby rotacyjnie. Kwota świadczenia za dzień służby pracownika w wojsku nie może być wyższa od 1/22 dwuipółkrotnego wynagrodzenia, jakie jest przeciętnie przyjęte w danym sektorze przedsiębiorstw. 

Musi też obowiązywać w kwartale, który bezpośrednio poprzedza termin powołania pracownika. Obecnie kwota wynosi najwięcej 765,84 zł. Jeśli pracodawcy się ją przyzna, po 28 dniach uzbiera 21 443,52 zł.

Koszty firmy

Koszty, jakie ponosi za ten czas pracodawca, zostają podane we wniosku. Oto co należy przy nich uwzględnić:

Jakie koszty ponosi firma?

W związku z ćwiczeniami wojskowymi pracownika pracodawca ponosi koszty za:

  • przeprowadzenie rekrutacji, do czego wlicza się koszty zlecenia usługi pośrednictwu pracy;
  • przeprowadzenie szkoleń BHP i badań lekarskich nowego pracownika;
  • ubezpieczenie związane ze specyfiką wykonywanego zawodu;
  • przydzielenie mu odzieży, obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej (jeżeli jest to konieczne na danym stanowisku);
  • przeszkolenie nowego pracownika lub osoby na zastępstwie za żołnierza rezerwy bądź obrony terytorialnej.
Czytaj także: https://innpoland.pl/187423,dron-cielesnica-przemyt-przy-granicy-z-bialorusia