INNPoland_avatar

Najpierw pierścionek, a potem podatek. Tak fiskus może popsuć szczęście narzeczonych

Maria Glinka

08 lutego 2023, 16:06 · 4 minuty czytania
Walentynki to zdaniem niektórych mężczyzn idealna okazja, aby uklęknąć przed ukochaną i się oświadczyć. Trzeba jednak uważać. Wystarczy bowiem, że wartość pierścionka zaręczynowego przekroczy konkretną kwotę, aby do podarunku przyszłej panny młodej dobrał się fiskus. Wszystko przez progi podatkowe.


Najpierw pierścionek, a potem podatek. Tak fiskus może popsuć szczęście narzeczonych

Maria Glinka
08 lutego 2023, 16:06 • 1 minuta czytania
Walentynki to zdaniem niektórych mężczyzn idealna okazja, aby uklęknąć przed ukochaną i się oświadczyć. Trzeba jednak uważać. Wystarczy bowiem, że wartość pierścionka zaręczynowego przekroczy konkretną kwotę, aby do podarunku przyszłej panny młodej dobrał się fiskus. Wszystko przez progi podatkowe.
Czy od pierścionka zaręczynowego trzeba zapłacić podatek? Fot. Sam Edwards/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Jedna z teorii mówi, że pierścionek zaręczynowy to darowizna, a więc trzeba zapłacić podatek
  • Ten obowiązek spoczywa na narzeczonej, która powinna poprosić przyszłego męża o rachunek i zgłosić się do skarbówki
  • Już niedługo progi zwalniające z podatku od spadków i darowizn mają ulec znaczącemu zwiększeniu

Pierścionek zaręczony to darowizna? W tej sytuacji trzeba płacić podatek

Wielkimi krokami zbliżają się walentynki. 14 lutego to zdaniem niektórych mężczyzn idealna okazja do oświadczyn.

Bez względu na to, czy uważamy, że ofiarowanie pierścionka zaręczynowego akurat w walentynki to romantyzm czy obciach, sprawdźmy, jak tę sprawę reguluje prawo cywilne i podatkowe.

Cywiliści mają wątpliwość, czy pierścionek zaręczynowy to darowizna. Jeśli, idąc tropem części środowiska prawniczego, przyjmiemy, że ofiarowanie pierścionka zaręczynowego stanowi darowiznę, to rodzi się podstawowe pytanie – czy w takiej sytuacji trzeba płacić podatek?

– Ustawa o podatku od spadków i darowizn daje nam jasną wskazówkę – jeżeli udzielamy darowizny osobie z III grupy podatkowej, a do takiej należy bez wątpienia zaliczyć narzeczoną, to konieczne jest zapłacenie podatku, o ile wartość darowizny przekracza 5 308 zł – wskazuje Dawid Jakubiec, aplikant adwokacki z Kancelarii Kupilas&Krupa w Bielsku–Białej.

W październiku grono osób, które musiało płacić podatek od darowizny, było większe, ponieważ limit był niższy. Na mocy rozporządzenia ministra finansów z 10 października 2022 r. w sprawie m.in. ustalenia kwot wartości rzeczy i praw majątkowych zwolnionych od podatku od spadków i darowizn kwota wynosiła 4 902 zł. Uległa zwiększeniu ze względu na rosnącą inflację.

Jak odprowadzić podatek od darowizny?

Do III grupy podatkowej należą najdalsi członkowie rodziny i osoby niespokrewnione, a więc także narzeczona. Zatem jeśli mężczyzna kupi pierścionek, którego wartość przekracza wyznaczony limit, to narzeczona powinna poprosić go rachunek i udać się do skarbówki. Będzie zwolniona z podatku od darowizny, pod warunkiem że pierścionek zaręczynowy był wart mniej niż 5 308 zł.

Obdarowana ma 6 miesięcy, aby zgłosić darowiznę do Urzędu Skarbowego. Aby dopełnić wszelkich formalności, musi wypełnić formularz SD–Z2.

Wyższy limit podatku od spadków i darowizn

Jednak niewykluczone, że już niebawem narzeczeni będą na zwycięskiej pozycji, ponieważ zbliża się podwyższenie limitów zwalniających z podatku od spadków i darowizn. Projekt ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych jest obecnie po III czytaniu i został przyjęty przez Sejm. Teraz kolej na Senat i ewentualnie na prezydenta.

Jeśli nowy dokument wejdzie w życie, to progi podatkowe zostaną zdecydowanie zwiększone. Dzięki temu zniknie problem opodatkowania drobnych darowizn, a więc być może także wielu pierścionków zaręczynowych.

Przy badaniu konkretnej sytuacji podatkowej należy wziąć pod uwagę wszystkie darowizny ofiarowane w ciągu ostatnich pięciu lat. Nowa propozycja wskazuje na limity:

  • 36 120 zł od jednej osoby lub 108 360 zł od wielu osób – jeśli nabywca to osoba z I grupy podatkowej (np. małżonek, rodzice, dzieci, dziadkowie) - obecnie 10 434 zł;
  • 27 090 zł od jednej osoby lub 81 270 zł od wielu osób – jeśli nabywca to osoba z II grupy podatkowej (np. rodzeństwo rodziców, dzieci rodzeństwa) - obecnie 7 878 zł;
  • 18 060 zł od jednej osoby lub 54 180 zł od wielu osób – jeśli nabywca to osoba z III grupy podatkowej (np. narzeczeni) - obecnie 5 308 zł.

Po zmianach narzeczony musiałby kupić pierścionek zaręczynowy o wartości przekraczającej ponad 18 tys. zł, aby przyszła żona była zmuszona zapłacić podatek od darowizny. Środowisko prawnicze jest przekonane, że podwyższenie progów podatkowych zniesie obowiązek podatkowy względem większości ofiarowanych pierścionków zaręczynowych.

Proponowane zmiany nie są kosmetyczne, tylko aż o 300 proc. względem obecnie obowiązujących progów podatkowych. Kwoty nie były waloryzowane od prawie 20 lat. Wówczas wartości stanowiły 12–krotność, 9–krotność i 6–krotność płacy minimalnej.

– Przytoczone wyżej pułapy kwotowe mają ponownie odzwierciedlać ten stan, przy uwzględnieniu aktualnej kwoty minimalnego wynagrodzenia. Z drugiej jednak strony projektowana zmiana na pewno odbije się na dochodach gminy, będącej głównym beneficjentem tego podatku – zaznacza Jakubiec.

Zerwane zaręczyny. Sądy po stronie porzuconych mężczyzn

Życie pisze jednak różne scenariusze, więc co zrobić w sytuacji, gdy narzeczona zerwie zaręczyny?

Jeśli partner domaga się zwrotu pierścionka, to powinien zażądać go zgodnie z postanowieniami dotyczącymi odwołania darowizny. W pierwszej kolejności należy przekazać oświadczenie o odwołaniu darowizny.

Jest także druga teoria, która wskazuje, że pierścionek zaręczynowy to wyraz przyszłej umowy małżeńskiej, więc po zerwaniu należy go zwrócić. Ta praktyka ma odzwierciedlenie w orzecznictwie. W 2016 r. Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że piosenkarka Doda ma oddać narzeczonemu warty ponad 100 tys. zł pierścionek zaręczynowy.

Czytaj także: https://innpoland.pl/189349,jakie-finansowe-sprawy-trzeba-zalatwic-po-zmarlym