INNPoland_avatar

Gigant technologiczny zapowiada rewolucję. Nowe zasady dla pracowników

Maria Glinka

18 lutego 2023, 14:47 · 2 minuty czytania
Najpierw największe zwolnienia w historii, a teraz przełomowa zmiana polityki. Amazon nakazał zatrudnionym, aby pracowali z biura trzy dni w tygodniu. Do trybu pracy stacjonarnej wróci kilka tysięcy osób na całym świecie.


Gigant technologiczny zapowiada rewolucję. Nowe zasady dla pracowników

Maria Glinka
18 lutego 2023, 14:47 • 1 minuta czytania
Najpierw największe zwolnienia w historii, a teraz przełomowa zmiana polityki. Amazon nakazał zatrudnionym, aby pracowali z biura trzy dni w tygodniu. Do trybu pracy stacjonarnej wróci kilka tysięcy osób na całym świecie.
Zmiana modelu pracy u giganta technologicznego Fot. Arkadiusz Ziolek/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Amazon zmienia politykę względem pracowników
  • Od maja tysiące osób mają pracować co najmniej trzy dni w tygodniu z biura
  • Szef giganta technologicznego jest przekonany, że w ten sposób uda się zbudować kulturę firmy i poprawić współpracę

Amazon zwolnił 18 tys. osób

Miesiąc temu zatrudnieni w Amazonie wstrzymali oddech. Gigant technologiczny ogłosił plan zwolnienia ponad 18 tys. osób z kilku zespołów.

Dyrektor generalny Amazona Andy Jassy poinformował w oficjalnym komunikacie, że zwolnienia są niezbędne z uwagi na "trudną sytuację gospodarczą i to, że w ostatnim czasie zatrudnialiśmy dużo osób". Teraz na tych, którzy zostali na pokładzie Amazona, czeka prawdziwa rewolucja.

Pracownicy wrócą do biura

Nowy plan ujawnił szef Amazona na oficjalnym blogu firmy. Od 1 maja 2023 r. zacznie obowiązywać nowa polityka, która zakłada, że osoby zatrudnione w Amazonie, mają pracować co najmniej trzy dni w tygodniu z biura.

– Nie jest łatwo sprowadzić wiele tysięcy pracowników z powrotem do naszych biur na całym świecie – przyznał Jassy, cytowany przez TVN24.

Jak dodał, zespoły dostaną "trochę czasu na opracowanie planu". – Wiem, że dla niektórych pracowników ponowne dostosowanie się do nowego sposobu pracy zajmie czas – ocenił.

Tym samym skończy się przyjazna polityka dla pracowników zdalnych i hybrydowych, która do tej pory obowiązywał w Amazonie. Jassy argumentował, że praca w biurze doprowadzi do lepszej współpracy i budowy kultury firmy.

Praca zdalna w kodeksie pracy

Tymczasem niewykluczone, że na zmianę polityki zdecydują się także polskie firmy. Wszystko za sprawą nowelizacji kodeksu pracy, w którym znalazły się zapisy dotyczące pracy zdalnej.

Praca zdalna ma być oparta na porozumieniu między pracodawcą a pracownikiem. Szef będzie zobowiązany do pokrycia kosztów np. prądu czy internetu. Trzeba będzie także ustalić wysokość ekwiwalentu pieniężnego za wykorzystywanie np. prywatnego laptopa pracownika czy innych materiałów, których nie zapewni pracodawca.

Szef będzie miał prawo przeprowadzić kontrolę w miejscu, w którym zatrudniony wykonuje pracę zdalną. Zasady takiej kontroli mają być określone przez strony w regulaminie, poleceniu pracy zdalnej lub w porozumieniu między pracownikiem a pracodawcą.

Nowelizacja przewiduje pracę zdalną całkowitą oraz pracę hybrydową, w zależności od potrzeb poszczególnych pracowników. Poza tym pracodawca będzie mógł wysłać zatrudnionych na pracę zdalną w szczególnych sytuacjach np. w czasie obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu epidemii, zalania czy pożaru w zakładzie pracy.

Poza tym pracę zdalną będzie można wykonywać okazjonalnie po złożeniu wniosku. Pracownik może wykonywać obowiązki służbowe w tym trybie maksymalnie 24 dni w roku kalendarzowym. Przepisy dotyczące pracy zdalnej wejdą w życie 7 kwietnia 2023 r.

Czytaj także: https://innpoland.pl/190043,twitter-pozwany-bo-nie-placil-czynszu-pozew-wytacza-brytyjska-monarchia