Niektóre seniorki mogą liczyć na wyższe emerytury, o ile spełniają kilka warunków. Nie bez znaczenia będzie to, czy ZUS przeliczy świadczenia automatycznie, czy jest konieczność, by kobieta sama złożyła wniosek.
Reklama.
Reklama.
Po spełnieniu kilku warunków kobiety będą mogły pobierać wyższą emeryturę
Niektórym ZUS przeliczy świadczenie z urzędu, inne muszą złożyć wniosek
Emerytki mogą w ten sposób zyskać nawet kilkaset złotych miesięcznie
Ponowne przeliczenie emerytur
Kobiety osiągają wiek emerytalny po ukończeniu 60 lat. Te, które urodziły się po 31 grudnia 1948 roku i były członkiniami OFE, mogą dostawać emeryturę z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
ZUS przypomina, że część seniorek zyska dodatkowo nawet kilkaset złotych miesięcznie. Jak? Dzięki okresowej emeryturze kapitałowej. Jeśli pobierałaś ją po osiągnięciu wieku emerytalnego, po 65 roku życia świadczenie zostanie przeliczone ponownie. Świadczenia są wypłacane równolegle.
Okresową emeryturę kapitałową ZUS może wypłacać równolegle do dnia, który poprzedza ten, w którym kobieta ukończy męski wiek emerytalny (65 lat). Jeśli prawo to wygaśnie wcześniej, to wysokość emerytury zostanie przeliczona w dniu, w którym kobieta ukończy 65 lat. Wtedy ZUS robi to z urzędu.
Kto otrzyma okresową emeryturę kapitałową?
Świadczenie przysługuje seniorkom, które:
urodziły się po 31 grudnia 1948 r.;
należą do otwartego funduszu emerytalnego (OFE);
ukończyły 60 lat (powszechny wiek emerytalny dla kobiet);
mają ustalone prawo do emerytury na nowych zasadach;
mają na subkoncie w ZUS zapisaną sumę środków, która (w ostatnim dniu miesiąca przed tym, w którym przyznano emeryturę na nowych zasadach) jest równa lub wyższa od dwudziestokrotności dodatku pielęgnacyjnego.
Kto musi składać wniosek?
ZUS automatycznie przeliczy świadczenie kobietom, które były członkiniami OFE i otrzymały prawo do świadczenia w dniu od 1 października 2017 r. Muszą to zrobić seniorki, które:
należały do OFE, ale powyższe prawo otrzymały przed 1.10.2017 r.;
ukończyły 65 lat, ale nie osiągnęły podwyższonego męskiego wieku emerytalnego (65 lat).
Jeśli nie złożą druku ERPO, ZUS także przeliczy im emeryturę, ale dopiero po tym, jak ukończą 65 lat. O pewnym wyjątku powiedziała "Gazecie Pomorskiej" Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS-u województwa kujawsko-pomorskiego.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Kobiety na emeryturze
O kobiecych emeryturach pisaliśmy też w innym artykule w INNPoland. Ich przeciętna emerytura jest niższa od męskiej o ok. 1000 zł. Panie dostają niższe świadczenie ze względu na m.in. niższy wiek emerytalny czy opiekę nad dziećmi. Badanie Pru-Prudential wykazało, że kobiety częściej niż mężczyźni decydują się na dodatkowe ubezpieczenia, być może właśnie z tych powodów.
W INNPoland od września 2022 r. Przedtem pisała artykuły dla magazynów studenckich oraz wykonywała w nich redakcję i korektę. W czasie wolnym czyta o PRL-u oraz psychologii, gra w planszówki i głaszcze koty.
Jednym z warunków, które musisz spełnić, aby otrzymać okresową emeryturę kapitałową, jest odpowiednia suma środków na Twoim subkoncie w ZUS, która powinna być równa lub wyższa od dwudziestokrotności dodatku pielęgnacyjnego. Oznacza to, że jeżeli ta kwota jest niższa, to nie przysługuje Ci okresowa emerytura kapitałowa. Od 1 marca 2022 roku do 28 lutego 2023 roku dwudziestokrotność dodatku pielęgnacyjnego wynosi 5128,80 zł (20x256,44 zł). Jeżeli masz za mało środków na subkoncie i z tego powodu nie przyznamy Ci okresowej emerytury kapitałowej, wówczas środki te doliczymy do podstawy, od której obliczamy Twoją emeryturę z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Konieczność złożenia wniosku dotyczy również kobiet, które pobierają rentę rodzinną po zmarłym małżonku wraz z okresową emeryturą kapitałową. Chcąc sprawdzić, czy świadczenie obliczone na podstawie ich pracy zawodowej i składek zgromadzonych na indywidualnym koncie w ZUS jest korzystniejsze, również muszą złożyć wniosek.
Krystyna Michałek
regionalna rzeczniczka prasowa ZUS-u województwa kujawsko-pomorskiego