INNPoland_avatar

Po tych studiach zarabia się najlepiej. Zaskakująco wysokie pensje w jednym zawodzie

Maria Glinka

04 maja 2023, 10:01 · 3 minuty czytania
Wybierając studia, kierujemy się nie tylko zainteresowaniami, lecz także perspektywą zatrudnienia po ich ukończeniu. Średnia pensja absolwenta studiów I stopnia przekracza 3,6 tys. zł, ale po niektórych kierunkach można zarobić nawet trzy razy tyle. Oto TOP 10 najbardziej opłacalnych kierunków studiów.


Po tych studiach zarabia się najlepiej. Zaskakująco wysokie pensje w jednym zawodzie

Maria Glinka
04 maja 2023, 10:01 • 1 minuta czytania
Wybierając studia, kierujemy się nie tylko zainteresowaniami, lecz także perspektywą zatrudnienia po ich ukończeniu. Średnia pensja absolwenta studiów I stopnia przekracza 3,6 tys. zł, ale po niektórych kierunkach można zarobić nawet trzy razy tyle. Oto TOP 10 najbardziej opłacalnych kierunków studiów.
10 najbardziej opłacalnych kierunków studiów. Fot. Stanislaw Bielski/Reporter/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Tyle średnio zarabia się po studiach

Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA) zbiera dane na temat zatrudnienia, wynagrodzeń i bezrobocia wśród studentów, doktorantów i absolwentów studiów wyższych w zależności od uczelni, kierunku i stopnia studiów.


Ze zgromadzonych danych wynika, że obecnie studiuje 430 tys. osób (zarówno na studiach I, jak i II stopnia). Portal money.pl donosi, że średnie wynagrodzenie absolwenta studiów I stopnia opiewa na 3661,98 zł brutto. Jeśli absolwent studiów I stopnia podjął pracę w trakcie nauki, to jego średnia pensja opiewa na 4190,01 zł brutto.

Po jakich kierunkach zarabia się najlepiej?

Są jednak kierunki, po których zarabia się znacznie więcej, niż wynika z uśrednionych danych. Katalog najbardziej opłacalnych kierunków otwierają te związane z technologią. Dane ELA wskazują, że na najwyższe zarobki mogą liczyć absolwenci studiów inżynieryjnych.

Oto TOP10 najbardziej opłacalnych kierunków:

Te dziedziny opłaca się studiować najbardziej

Powyższe dane dowodzą, że biorąc pod uwagę dziedziny kształcenia, najbardziej opłaca się studiować nauki inżynieryjno–techniczne. Z kolei wśród nauk humanistycznych na najwyższe wynagrodzenia mogą liczyć absolwenci filologii (4 749,87 zł brutto), lingwistyki stosowanej (4 603,74 zł brutto) i historii sztuki (4 192,17 zł brutto).

Miłośnicy nauk medycznych i nauk o zdrowiu zarobią najwięcej po pielęgniarstwie (9 185,46 zł brutto), co jest o tyle ciekawe, że to przedstawiciele tej branży dość często protestują, upominając się o podwyżki. Poza tym dobrze płatna praca jest po położnictwie (6 918,07 zł brutto) i ratownictwie medycznym (6 127,12 zł brutto).

Z kolei w przypadku studiów rolniczych największe zarobki otrzymują absolwenci takich kierunków jak: leśnictwo (3 663,50 zł brutto) czy technologia żywności i żywienie człowieka (3 636,68 zł brutto). Spośród nauk społecznych najbardziej opłacalnym wyborem jest obecnie analiza danych – big data (7 535 zł brutto) i zarządzanie finansami przedsiębiorstwa (7 487,52 zł brutto).

Dane zgromadzone przez ELA wskazują, że na dobre pieniądze mogą też liczyć absolwenci studiów niestacjonarnych. Mediana pensji absolwentów górnictwa i geologii na Politechnice Wrocławskiej wynosi 12 049,25 zł brutto. Z kolei w przypadku informatyki na Polsko–Japońskiej Akademii Technik Komputerowych mówimy o 11 099,44 zł brutto.

Ma na koncie prawie 30 dyplomów ukończenia studiów. Oto polska rekordzistka

Jednak nie wszyscy studenci ograniczają się wyłącznie do jednego kierunku studiów. Dr Dorota Monika Zwierzyńska–Symonajc ustanowiła nowy rekord w liczbie ukończonych kierunków studiów i zdobytych dyplomów. Ma ich na 28, a 10 z nich zapewniło jej tytuł magistra.

Pierwsze studia, które ukończyła to filologia polska. Później kształciła się na takich kierunkach jak: psychologia, socjologia, kryminologia, filologia angielska czy filologia rosyjska.

Czytaj także: https://innpoland.pl/190385,jego-portfolio-zwala-z-nog-darka-zabrockiego-powinien-znac-kazdy-fan-gier