logo
Decyzja RPP w sprawie stóp procentowych JACEK DOMINSKI/REPORTER
Reklama.

Przypomnijmy, że we wrześniu decyzją RPP obniżono główną stopę procentową o 75 punktu bazowego do 6 proc. Eksperci, z którymi rozmawiamy, mają zbieżne zdanie co do przyszłej decyzji Adama Glapińskiego.

Czy RPP obniży stopy procentowe w październiku?

Analizowane przez ekonomistów parametry wskazują, że wysoce prawdopodobne jest to, że RPP obniży stopy procentowe. Jedynym z podstawowych czynników, które mogą wpłynąć na tę decyzję, jest fakt, że niższa cena pieniądza będzie stymulować gospodarkę, a ta wciąż nie jest w najlepszej kondycji.

Mając na uwadze doświadczenia sprzed miesiąca, gdy tuż po decyzji okazało się, że złotówka sporo straciła na wartości, teraz RPP będzie musiał uważać, aby nie wywołać analogicznego efektu w tym miesiącu. Ekonomiści są bardzo podzieleni, gdy pytani są o przewidywania dotyczące zbliżającej się decyzji RPP. Informacje te potwierdza analityk banku Pekao Kamil Łuczkowski.

Trzeba przyznać, że obecna sytuacja doprowadziła do niespotykanego w ostatnim czasie niezdecydowania ekonomistów dotyczących decyzji rady.

Kamil Łuczkowski

analoityk banku Pekao

Ekspert wskazuje przy tym na najnowszą ankietę dziennika Parkiet. Udział w badaniu wzięło 21 instytucji, z których jedynie 3 stoją na stanowisku, że wysokość stóp procentowych pozostanie bez zmian.

– Rynkowy konsensus zakłada obniżenie stóp procentowych o 25 punktów bazowych. W tym wypadku nieważna jest zasadność ewentualnego ruchu – rozpoczęcie dostosowywania stóp procentowych w Polsce stała się faktem i obecnie można próbować przewidywać, jak będą wyglądały kolejne ruchy i do jakiego poziomu stopy mogą być obniżane. Obniżka o 25 punktów bazowych wydaje się najbardziej prawdopodobna – to wycenia rynek i to pokazuje konsensus analityków. Do tego inflacja za wrzesień spadła dosyć mocno – 8,2 proc. w ujęciu rocznym i spadek o 0,4 proc. w ujęciu miesięcznym - twierdzi w rozmowie z nami wicedyrektor Działu Analiz XTB. 

Czytaj także:

Były członek RPP: "Propagandowy komunikat"

– Może jestem optymistą, licząc na jakieś resztki zdrowego rozsądku w tym ciele, ale tak mi się wydaje, że będzie komunikat taki, że RPP załatwi inflację, że dalsze obniżki są planowane, inflacja spada, a ceny w ogóle nie rosną. Będziemy mieli optymistyczny propagandowy komunikat – mówi w rozmowie z nami Dariusz Rosati, były członek Rady Polityki Pieniężnej. 

Ekonomista pytany przez nas o skutki hipotetycznej obniżki stóp przez Glapińskiego o kolejne 75 punktów bazowych, twierdzi, że taka decyzja byłaby dla Polski katastrofalna w skutkach. 

Będziemy mieli odpływ kapitału, czyli gwałtowne ruchy na rynkach pieniężnych, więc odejście od aktywów złotowych. Głownie o stałym oprocentowaniu. Skokowe osłabienie kursu złotego, a to przerzuca się na ceny bieżące, ponieważ mnóstwo produktów, to produkty importowane albo powiązane z eksportem. W związku z tym będziemy mieli impuls cenowy. Wówczas będziemy mieli serię negatywnych konsekwencji dotykających bardzo wiele grup społecznych.

Dariusz Rosati

były członek Rady Polityki Pieniężnej. 

Stopy procentowe w październiku 2023

Ekonomiści i członkowie Rady Polityki Pieniężnej podczas dwudniowych obrad analizuj najważniejsze wskaźniki mające wpływ na poziom inflacji. Od dawna szef Narodowego Banku Polskiego wskazuje, że docelową wartością inflacji ma być 2,5 procent z możliwym odchyleniem o 1 punkt procentowy w górę lub w dół, ale w średnim okresie.

Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia" i "Po ludzku o ekonomii" możesz oglądać TUTAJ.

Według danych opublikowanych przez GUS, wrześniowy wstępny odczyt wskaźnika inflacji konsumenckiej (CPI) przynosi pozytywne wieści dla gospodarki. Inflacja spadła do 8,2 procent w porównaniu do poprzedniego roku, co jest pierwszym jednocyfrowym wynikiem od lutego 2022 roku.

To zdecydowany spadek w porównaniu z sierpniem, kiedy to inflacja wynosiła 10,1 procent. Co więcej, w ujęciu miesiąc do miesiąca ceny zmniejszyły się o 0,4 procent, co może być korzystnym sygnałem dla konsumentów i przedsiębiorców.

Co to są stopy procentowe

O tym jak działają i czym tak naprawdę są stopy procentowe szczegółowo omawialiśmy na łamach INNPoland. Poświęciliśmy temu zagadnieniu poniższy odcinek programu Konrada Bagińskiego "Po ludzku o ekonomii".