Aby ułatwić życie kierowcom, którzy myślą o zakupie lub sprzedaży samochodu, publikujemy wzór umowy kupna-sprzedaży samochodu, który jest gotowy do druku. Wystarczy wypełnić odpowiednie pola we wzorze umowy. Oto poradnik jak bezpiecznie sprzedaż lub kupić samochód oraz informacje o tym, jakie elementy musi zawierać umowa, o czym należy pamiętać przy umowie kupna-sprzedaży każdego samochodu.
Reklama.
Reklama.
Aby prawidłowo przeprowadzić transakcje kupna-sprzedaży samochodu należy pamiętać o prawidłowo przygotowanej umowie. Wzór dobrej umowy jest gwarantem dla sprzedającego i kupującego auto. Wyjaśniamy jak przygotować i spisać umowę kupna-sprzedaży samochodu oraz publikujemy wzór bezpiecznej i sprawdzonej umowy.
Jak wypełnić umowę kupna-sprzedaży samochodu
Aby prawidłowo wypełnić umowę kupna-sprzedaży samochodu należy pamiętać przede wszystkim o podpisie kupującego i sprzedającego - brak podpisu to według wydziałów komunikacji najczęstszy brak formalny przy zawieranych umowach tego rodzaju w Polsce. Często sprzedawany samochód należy do więcej niż jednej osoby, wówczas umowa kupna-sprzedaży auta musi zawierać dane wszystkich właścicieli pojazdu. Brak tych danym skutecznie uniemożliwi rejestrację samochodu.
Korzystając z naszego gotowego wzoru umowy kupna-sprzedaży auta do pobrania, masz gwarancję, że korzystasz ze sprawdzonego i bezpiecznego wzoru umowy.
Umowa kupna sprzedaży-samochodu – czym jest?
Umowa kupna-sprzedaży samochodu, podobnie jak każdego innego pojazdu mechanicznego, jest przeniesieniem prawa własności na osobę lub osoby, które dany pojazd nabywają od starego właściciela. Taka umowa jest zaliczana do umów cywilno-prawnych, które precyzyjnie regulują art. 535-555 Kodeksu cywilnego.
Sprzedawca, który podpisuje umowę kupna-sprzedaży samochodu, przenosi prawo własności konkretnego pojazdu opisanego szczegółowo w umowie, na nowego właściciela, czyli kupującego. Oto jakie dane pojazdu musi zawierać prawidłowo napisana umowa kupna-sprzedaży samochodu:
szczegółowy opis i dane pojazdu
numery tablic rejestracyjnych
cechy szczególne pojazdu
numer VIN
informacje o specyfikacji samochodu i opis stanu technicznego oraz prawnego
dokładne dane personalne dwóch stron: kupującego i sprzedającego
informację o zweryfikowaniu danych osobowych dowodem osobistym
Umowa kupna-sprzedaży samochodu – informacje
Prawidłowo przygotowana umowa kupna-sprzedaży samochodu jest obwarowana przepisami ujętymi w Kodeksie cywilnym. Kupując samochód lub inny pojazd, pamiętaj o tym, że ważne jest dokładne sprawdzenie danych sprzedawcy i porównanie ich z danymi wpisanymi w dowód rejestracyjny pojazdu. Jeśli zauważysz jakiekolwiek różnice między tymi danymi, nie powinieneś zawierać transakcji.
Jeśli chcesz dokonać zakupu samochodu oferowanego w komisie, umowa kupna-sprzedaży powinna być podpisana z przedstawicielem komisu lub właścicielem pojazdu, o ile jest obecny i może osobiście złożyć swój podpis na umowie. To zapewni pewność co do tożsamości i legalności transakcji oraz zminimalizuje ryzyko ewentualnych problemów w przyszłości. Działając zgodnie z tymi zasadami, można uniknąć nieporozumień i konfliktów związanych z zakupem samochodu.
Prawo ściśle określa proces zawarcia transakcji kupna-sprzedaży samochodu. Żadna osoba nieposiadająca odpowiedniego pełnomocnictwa, nie ma prawa w czyimś imieniu podpisać umowy. Dotyczy to również właścicieli komisów, którzy nie mogą w imieniu swoich klientów podpisać umowy kupna-sprzedaży samochodu. Wynika to z art. 271 par 1 KK.
Gotowy wzór umowy kupna-sprzedaży samochodu do pobrania - PDF, doc
Poniżej publikujemy bezpieczny i gotowy wzór sprawdzonej umowy kupna-sprzedaży samochodu w wersji pdf i doc. Korzystając z naszego szablonu gotowej umowy, możesz być pewny, że transakcja przebiegnie bezproblemowo, a interesu kupującego i sprzedającego będą w pełni zabezpieczone pod kątem prawnym.
Kiedy umowa kupna-sprzedaży samochodu jest nieważna
Umowa kupna-sprzedaży samochodu jest nieważna w chwili, gdy nie zawiera któregoś z tych elementów: danych pojazdu, jego nr rejestracyjnego, cech indywidualnych, czyli nr VIN, opisanego stanu technicznego jak i prawnego, a także danych stron umowy zweryfikowanych dokumentami tożsamości.
Dodatkowo umowa kupna-sprzedaży samochodu obligatoryjnie musi być sporządzona w dwóch jednakowo brzmiących egzemplarzach, dla każdej ze stron. Dokument ten musi zawierać również informację o miejscu i dacie zawarcia transakcji.
Czytaj także:
Na co uważać po zawarciu umowy kupna-sprzedaży auta?
Po zawarciu i podpisaniu umowy kupna-sprzedaży samochodu musisz pamiętać, że obowiązek stawiennictwa w odpowiednim urzędzie jest obligatoryjny zarówno dla kupującego, jak i sprzedającego. Sprzedający musi pamiętać o wydaniu kluczyków do pojazdu, kompletu dokumentów, skasowaniu pieniędzy oraz obowiązkowej wizycie w urzędzie celem zgłoszenia zbycia pojazdu, na co ma 30 dni od daty podpisania umowy.
Kupujący po tym jak potwierdzi prawo własności pierwotnego właściciela do pojazdu, musi dokonać zapłaty uzgodnionej kwoty oraz w ciągu 30 dni od daty transakcji zgłosić się w urzędzie celem przerejestrowania kupionego samochodu, oraz opłacenia należnegopodatku PCC, który w Polsce wynosi 2 proc.
Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu, jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5