Wielkimi krokami zbliża się 2024 r., a wraz z nim odnowi się pula dni wolnych. Kalendarz sprzyja tym, którzy chcą wydłużyć świąteczne weekendy np. w maju i listopadzie. Podpowiadamy, kiedy wziąć urlop, aby odpoczywać jak najdłużej.
Reklama.
Reklama.
Dni wolne od pracy w 2024 r.
Kalendarz na 2024 r. jest wyjątkowo korzystny dla wszystkich, którzy mają w planach dłuższe wyjazdy. Jak zawsze mamy 13 dni ustawowo wolnych od pracy, ale tylko trzy z nich wypadają w weekend:
1 stycznia – Nowy Rok (poniedziałek),
6 stycznia – Trzech Króli (sobota),
31 marca – Wielkanoc (niedziela),
1 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocy,
1 maja – Święto Pracy (środa),
3 maja – Święto Konstytucji 3 maja (piątek),
19 maja – Zesłanie Ducha Świętego, inaczej Zielone Świątki (niedziela),
30 maja – Boże Ciało (czwartek),
15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (czwartek),
1 listopada – Wszystkich Świętych (piątek),
11 listopada – Święto Niepodległości (poniedziałek),
25 grudnia – Boże Narodzenie (sobota),
26 grudnia – drugi dzień świąt Bożego Narodzenia (niedziela).
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia" i "Po ludzku o ekonomii" możesz oglądać TUTAJ.
Przy odpowiednim zaplanowaniu urlopu pracownicy będą mogli zyskać nawet 65 dni bez pracy. Podpowiadamy, kiedy wziąć wolne, aby cieszyć się z przedłużonych weekendów.
Kiedy wziąć urlop w 2024 r.? Trzy dni urlopu i mamy długi weekend
Pierwsza okazja do wykorzystania dodatkowego dnia wolnego wypada już w styczniu. W 2024 r. święto Trzech Króli będziemy obchodzić w sobotę. Za ten dzień pracownikom przysługuje dzień wolny w innym terminie.
Pierwszą okazję do wydłużonego wolnego mamy w okolicach Wielkanocy. Jeśli weźmiemy cztery dni urlopu między 1. a 5. kwietnia, to możemy cieszyć się dziewięciu dni bez pracy.
Korzystnie wypada także majówka 2024. Święto Pracy obchodzimy w środę, a Święto Konstytucji 3 maja – w piątek. Wystarczy wziąć wolne 2 maja, aby załapać się na pięć dni bez pracy.
Jeśli chcemy wydłużyć ten czas, to możemy poprosić o urlop także w poniedziałek 29 kwietnia i we wtorek 30 kwietnia. Dzięki temu zyskamy dziewięć dni wolnego.
Kolejna okazja do dłuższej przerwy od pracy czeka na nas już w sierpniu. Jeśli weźmiemy wolne 12, 13, 14 i 16 sierpnia to znów możemy liczyć na dziewięć dni urlopu w sezonie letnim.
Podobnie będzie w listopadzie. Wystarczy tylko zaplanować urlop od 28 do 31 października, aby cieszyć się z dziewięciu dni wolnych od pracy, co może być przydatne z uwagi na Wszystkich Świętych i wyjazdy w rodzinne strony.
Kolejna okazja na wydłużony weekend przypada w okolicach Święta Niepodległości. Jeśli zawnioskujemy o urlop w dniach 12–15 listopada, to również zyskamy dziewięciodniową przerwę od pracy.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Ten urlop można wykorzystać jeszcze w tym roku
Choć niektórzy już wybiegają w przyszłość i planują przyszłoroczne urlopy, to warto pamiętać, że od kwietnia 2023 r. możemy wnioskować także o nowe dni wolne. To urlop z powodu siły wyższej, który przysługuje pracownikom w wymiarze dwóch dni lub 16 godzin. Drugi to urlop opiekuńczy w wymiarze pięciu dni.
Jednak jak już informowaliśmy w INNPoland.pl, trzeba mieć wyraźny powód, aby zgłosić się po dodatkowe wolne. Poza tym czas na skorzystanie z tych urlopów mamy tylko do końca 2023 r.