Co więcej, zakład może wypłacać je nawet przez kilka lat, a my w ślad za dziennikiem "Fakt" sprawdzamy, co trzeba zrobić, aby otrzymać dodatkowe wsparcie finansowe.
Renta szkoleniowa to specjalne świadczenie udzielane przez ZUS dla osób, które postanowiły zmienić zawód w wyniku utraty zdolności do wykonywania swojej dotychczasowej pracy. To dodatkowy zastrzyk finansowy, który w założeniu ma pomóc świadczeniobiorcom w dopasowaniu się do nowych realiów i pracy w innym niż dotychczas zawodzie.
Taka forma pomocy z ZUS daje też możliwość przekwalifikowania się i rozpoczęcia nowej drogi zawodowej. Jednak aby otrzymać to wsparcie, konieczne jest potwierdzenie celowości przekwalifikowania przez lekarza orzecznika lub komisję lekarską ZUS-u.
Ważnym warunkiem uzyskania renty szkoleniowej jest także posiadanie wymaganego okresu składkowego i nieskładowego. Ta liczba jest zróżnicowana w zależności od wieku świadczeniobiorcy. Osoby przed ukończeniem 20. roku życia muszą udowodnić choć jeden rok opłacania składek, podczas gdy osoby powyżej 30 lat muszą posiadać pięć lat wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego.
A co w sytuacji, gdy wnioskodawca nie osiągnął wymaganych okresów składkowych? Jak informuje dziennik, aby skorzystać z renty szkoleniowej na podstawie uznania warunku stażu, osoba musi złożyć odpowiedni wniosek do ZUS-u. Wniosek ten powinien zawierać szczegółowe informacje na temat zgłoszenia do ubezpieczenia przed ukończeniem 18 lat lub w ciągu sześciu miesięcy po zakończeniu nauki. Również ważne jest, aby udokumentować okresy składkowe i nieskładkowe, w tym okresy objęcia ubezpieczeniem.
Wysokość renty szkoleniowej jest ściśle określona. Wynosi ona 75 proc. podstawy wymiaru renty, jednak nie mniej niż najniższa renta z tytułu niezdolności do pracy. W przypadku osób, które nie mogą wykonywać dotychczasowego zawodu z powodu wypadku lub choroby zawodowej, podstawa wynosi 100 proc.
Świadczenie przyznawane jest wstępnie na okres 6 miesięcy, jednak ZUS ma możliwość przedłużenia okresu wypłaty dodatkowych pieniędzy nawet do 36 miesięcy.
Aby skorzystać z renty szkoleniowej, konieczne jest złożenie wniosku do ZUS-u. Wniosek powinien zawierać nie tylko podstawowe informacje personalne, ale także uzasadnienie konieczności przekwalifikowania się oraz planowanego kierunku nauki.
Jak informowaliśmy w INNPoland, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) mają możliwość wypłacania emerytom dodatku do emerytury o wartości aż do 5540,25 zł w każdym miesiącu.
Emerytura honorowa w Polsce jest wypłacana przez ZUS. Stanowi ona dodatkowe świadczenie finansowe, które przyznawane jest jedynie osobom, które przekroczyły 100 lat życia.
Zmiana wysokości emerytury honorowej jest wynikiem przeprowadzania waloryzacji wszystkich świadczeń emerytalnych przez ZUS. Obecnie w Polsce dodatek do emerytury w postaci emerytury honorowej otrzymuje 2420 kobiet i 430 mężczyzn.