Skype na telefonie.
Skype możemy pożegnać już w maju tego roku. Fot. Nur Photo/East News
Reklama.

W 2010 roku ze Skype korzystało nawet 100 mln użytkowników dziennie. Na przełomie pierwszej i drugiej dekady tego wieku to właśnie Skype był głównym źródłem do komunikacji sieciowej. Tymczasem Microsoft spisał swój produkt na straty, wszyscy przesiedli się bowiem na inne komunikatory.

Koniec Skype w maju

Informacje o wyłączeniu Skype przekazał serwis XDA Developers, którego czytelnik odnalazł kod, który w maju wyświetli następującą treść:

"Od maja Skype nie będzie już dostępny. Kontynuuj rozmowy i czaty w aplikacji Teams".

Po niej ma pojawić się komunikat, pokazujący ile znajomych użytkownika przeniosło się do Teams free.

XDA Developers potwierdzili obecność tego kodu. Wysłali wiadomość do Microsoft w tej sprawie i jeszcze nie otrzymali oficjalnej odpowiedzi.

Decyzja nie jest dużym zaskoczeniem. W grudniu 2024 roku Microsoft zaprzestał świadczenia usług Skype Credit i Skype Number, a od kilku lat komunikator odszedł w cień.

Jego strata może być wciąż odczuwalna w niektórych środowiskach w Polsce. Od wewnętrznego informatora wiemy, że Skype jest nadal używany w pewnych rozgłośniach radiowych do komunikacji z gośćmi audycji.

Według zagranicznych badań Enterprise App Today Skype jest też popularny w branży oprogramowania komputerowego.

Wzlot i upadek Skype

Skype powstał w 2003 roku, stworzony przez Niklasa Zennströma i Janusa Friisa. Początkowo miał się nazywać "Sky peer-to-peer", a obecna nazwa to nic innego jak skrócenie pierwotnej. Samo "skype" weszło do oksfordzkiego słownika w 2014 roku.

Microsoft kupił go w 2011 roku za 8,5 miliarda dolarów, integrując go z różnymi produktami. Zastąpił nim Windows Live Messenger. 

Sam pamiętam, jak Skype rozgaszczał się na Polskich komunikatorach. Był pierwszym swojego rodzaju, oferując rozmowy głosowe, przesyłanie plików i wiadomości tekstowe.

Na początku dekady XXI wieku obserwowałem, jak odpływają do niego użytkownicy Gadu-Gadu i Tlenu. W moim środowisku graczy Skype oferował wtedy banalny sposób na komunikację głosową. Wedle badania Megapanel PBI/Geminus za maj 2008 roku, korzystało z niego 4,1 mln Polaków (to ok. 25 proc. ówczesnych polskich internautów) i stanowili jedną z największych grup użytkowników Skype na świecie.

Póki na rynku nie rozgościły się Discord, Messenger i Whatsapp. Skype zaczął niknąć szczególnie podczas pandemii, gdy cały świat zaczął szukać coraz skuteczniejszych programów do zdalnej komunikacji, w tym lwią część ludzi przyciągnął Zoom.

W latach 2020-2024 Skype utracił miliony użytkowników. W 2021 roku Microsoft postawił na Teams.

Skype jest w stagnacji, nie rozwija się od pewnego czasu. Posiada 300 mln użytkowników globalnie, ale 99 proc. z nich używa Skype rzadziej, niż raz dziennie (dane z Enterprise App Today). Dziennie aktywnych jest ok. 40 mln użytkowników, z czego 32 mln z nich pochodzi ze Stanów Zjednoczonych.

Czytaj także: