Adopcja zwierzęcia potrafi wiązać się z niespodziewanymi wydatkami, szczególnie gdy zapomnimy sprawdzić zawczasu koszty takich zabiegów, jak kastracja.
Samorządy oferują programy pomocowe dla nowych właścicieli.
Dla kogo 700 zł za adopcję zwierzęcia?
Wsparcie finansowe w wysokości 700 złotych za adopcję psa lub kota funkcjonuje już od kilku lat w gminie Kamieńsk w woj. łódzkim. Włodarze przypominają o ofercie, chcąc zachęcić mieszkańców Polski do przygarnięcia pupili, a jednocześnie zmniejszyć koszty utrzymania schroniska dla zwierząt.
Jednak program jest otwarty dla każdego mieszkańca Polski. Adoptując psa lub kota, możemy podpisać umowę z urzędem gminy, ale musimy przedstawić faktury dokumentujące zakup artykułów związanych z utrzymaniem nowego przyjaciela. Wciąż możliwe są kontrole poadopcyjne, mające na celu ustalenie, czy zwierze jest w dobrych rękach.
Urzędnicy zaznaczają, że zależy im na dobrostanie czworonogów i przypominają, że decyzja o adopcji psa lub kota powinna zostać przemyślana. Opieka nad zwierzęciem wiąże się z wieloma kosztami, z którymi na początku może pomóc program dotacji, ale w końcu trzeba będzie resztę kosztów pokryć z własnej kieszeni.
Ten program ma m.in. pomóc gminie Kamieńsk w utrzymaniu schroniska "Psia ostoja" w Pieczyskach. Na początku marca przebywa w nim 40 psów z terenów gminy, a miesięcznie ok. 30 znajduje nowy dom.
500 lub 800 plus dla psa i kota
Wybrane samorządu oferują programy 500 lub 800 plus na psa i kota. Pieniądze przeznaczone są na dofinansowanie niektórych zabiegów weterynaryjnych. Podobnie jak przypadek z Kamieńska, ich celem jest również walka z bezdomnością zwierząt, przez zapobieganie oddawania do schroniska z powodów finansowych oraz zachęcanie do adopcji.
Zobacz także
Aby uzyskać taką pomoc, musimy wpierw ustalić, czy nasza gmina lub miasto w ogóle ją oferuje oraz w jakiej wysokości. Jeśli tak, musimy posiadać dokument potwierdzający zamieszkanie na terenie objętym programem, wraz z dowodem opłacenia w nim podatków. Niektóre duże miasta akceptują status studenta miejscowej uczelni.
Każdy samorząd ma własne podejście do programu. W pewnych gminach do uzyskania pieniędzy może być konieczne zaczipowanie zwierzęcia. Mogą obowiązywać także lokalne limity.
Część gmin oferuje dofinansowanie, gdy przeprowadzimy zabiegi na własny koszt i przedstawimy paragon oraz zaświadczenia od weterynarza, za odbyte zabiegi. Gdzie indziej najpierw składa się wniosek, a potem właściciele zwierzęcia dostają listę gabinetów, gdzie zabieg zostanie wykonany bezpłatnie. Wysokość dofinansowania zwykle pokrywa się z cenami takich usług jak np. kastracja.
Emerytury dla psa
Psom może również przysługiwać emerytura. Oczywiście, jak my, muszą na nią zapracować w formacjach Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej lub w Służbie Ochrony Państwa.
Opiekunowie zwierząt, które służyły w tych formacjach, otrzymają odpowiedni ryczałt.