logo
Konin i Bełchatów rywalizują o lokalizację drugiej elektrowni jądrowej w Polsce (zdjęcie ilustracyjne, elektrownia jądrowa w Belgii). Fot. Thierry Monasse/Reporter/East News
Reklama.

Zarówno Konin, jak i Bełchatów cieszą się dużym wsparciem strony społecznej. Mają infrastrukturę i doświadczenie w energetyce. Samorządy apelują do rządu, by to właśnie ich lokalizacja została wybrana.

"Po co szukać idealnej lokalizacji, jak mu już ją mamy" tak wojewódzko łódzkie wskazuje na Bełchatów, jako miejsce budowy nowej elektrowni jądrowej. Serwis informacyjny sejmiku wojewódzkiego opublikował post, prezentujący "szeroki front poparcia dla elektrowni". 

Z konińskim projektem elektrowni jądrowej jesteśmy krok dalej, niż powiedzmy Bełchatów, o którym też się mówi mówił w lutym br. prezydent Konina Piotr Korytkowski, po spotkaniu z wiceministrem przemysłu Wojciechem Wrochną.

Zygmunt Solorz miał również w planach dużą inwestycję w atom w Pątnowie, z koreańską firmą KHNP, ale plan wstrzymano.

Faktyczna rekomendacja do budowy drugiej elektrowni jądrowej ma zostać ustalona dopiero po zakończeniu skomplikowanego procesu. W tym roku nie zostanie ogłoszona.

Za którą lokalizacją przeważają argumenty? Sprawdźmy.

Elektrownia jądrowa w Bełchatowie

Jakie są zalety tej lokalizacji? Według europosła Dariusza Jońskiego w Bełchatowie mają gotową infrastrukturę i doświadczonych ekspertów, całą kadrę pracującą w energetyce.

Przedstawiciele frontu poparcia dla atomu w Bełchatowie spotkał się w ubiegłym miesiącu ze środowiskiem naukowym, w tym przedstawicielami Politechniki Łódzkiej oraz szefami PGE wyrażających akceptację dla takiego projektu.

Wyprowadzenie mocy na poziomie 5,5 gigawata, zasoby wodne pozwalające na lokację projektu wielkoskalowego w pierwszym etapie o mocy 3 gigawatów. No i przede wszystkim dysponujemy kadrą, zasobami intelektualnymi, które są w stanie ten projekt udźwignąć wymieniał Jacek Kaczorowski, prezes zarządu PGE GiEK.

Do chłodzenia reaktora ma zostać wykorzystana woda z wyrobiska kopalnego oraz ujęć z Warty i Pilicy, której ma być nawet dwukrotnie więcej, niż potrzeba w razie ewentualnych awarii.

Elektrownia jądrowa w Koninie

Pątnowo w Koninie również ma sporo asów w rękawie. Potwierdził to wiceminister przemysłu Wojciech Wrochna. Na miejscu są gotowe urządzenia do wyprowadzania mocy, przesyłowa oraz wykwalifikowana kadra, oraz infrastruktura związana z obsługą elektrowni.

Do chłodzenia bloków reaktorów ma zostać wykorzystana woda z jeziora.

Pątnów spełnia warunki geologiczne i środowiskowe, jednocześnie sąsiadując ze zbiornikiem wodnym umożliwiającym odpowiednie chłodzenie reaktorów. Możliwość doprowadzenia wody ze zbiornika wodnego w wystarczającym stopniu spełnia wymogi obsługi czterech jednostek APR1400. Wymagana woda dla czterech jednostek APR1400 to 159,6 mln m3., a pojemność zbiornika wodnego wynosi 588 mln m3. Warto dodać, że infrastruktura zasilająca, w tym rozdzielnia 400kV, już istnieje mówił o możliwościach Pątnowa w 2023 roku Harry Chang wiceprezes polskiego biura koreańskiej firmy KHNP, cytowany przez Biznesalert.

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce

Pierwsza elektrownia jądrowa powstanie na Pomorzu w gminie Choczewo, w lokalizacji "Lubiatowo-Kopalino". Prace nad jej budową mają rozpocząć się w 2028 roku. Odpowiada za nią spółka Polskie Elektrownie Jądrowe. Jest inwestorem i przyszłym operatorem planowanej pierwszej elektrowni w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ). 

Czytaj także: