Polscy żołnierze podczas parady wojskowej w Warszawie.
MON pokazał nowe stawki dla żołnierzy. Wiemy ile wyciągną wojskowi Fot. irena iris szewczyk/shutterstock Montaż: INNPoland.pl

Ile od lipca będą zarabiać żołnierze Wojska Polskiego? Ministerstwo Obrony Narodowej odkrywa karty. Nowe stawki już zostały podpisane i ogłoszone, a najwyższe dzienne uposażenie sięgnie aż 626 zł. Takie działania prowadzą do tego, żeby służba wojskowa stała się bardziej atrakcyjna niż dotąd.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. mają zacząć obowiązywać nowe stawki uposażenia dla żołnierzy, którzy nie są żołnierzami zawodowymi. Rozporządzenie Ministerstwa Obrony Narodowej dotyczy żołnierzy aktywnej rezerwy, pasywnej rezerwy powoływanych do służby oraz Wojsk Obrony Terytorialnej.

Nowe stawki dla żołnierzy od 1 lipca. MON ogłasza, ile wyniesie wynagrodzenie

Według założeń najniższe uposażenie otrzyma szeregowy. Za dzień pełnienia służby dostanie 182 zł. Natomiast wraz z kolejnymi stopniami wojskowymi stawki rosną. Wyższe wynagrodzenie otrzymają zarówno podoficerzy, jak i oficerowie oraz generałowie.

Ile zarabia żołnierz? Znamy już nowe stawki za dzień służby:

  • szeregowy – 182 zł,
  • starszy szeregowy – 188 zł,
  • starszy szeregowy specjalista – 196 zł,
  • kapral – 208 zł,
  • plutonowy – 214 zł,
  • sierżant – 216 zł,
  • starszy sierżant – 219 zł,
  • generał brygady – 413 zł,
  • generał dywizji – 455 zł,
  • generał broni – 526 zł,
  • generał (admirał) – 626 zł.
  • MON ogłasza nowe stawki wynagrodzeń od 1 lipca. Kogo obejmą zmiany i dlaczego MON daje podwyżki?

    Co ciekawe, nowe przepisy dotyczą żołnierzy aktywnej rezerwy i pasywnej rezerwy powoływanych do służby oraz Wojsk Obrony Terytorialnej. Rozporządzenie zostało podpisane 12 czerwca, a nowe stawki zaczną obowiązywać od 1 lipca 2026 roku.

    Ministerstwo Obrony Narodowej chce podkreślić, że celem zmian jest zwiększenie atrakcyjności różnych form służby wojskowej oraz dostosowanie wynagrodzeń do obecnych warunków ekonomicznych.

    Wyższe wypłaty mają również zachęcić więcej osób do aktywnego uczestnictwa w systemie rezerw osobowych Sił Zbrojnych RP i wspierać dalszy rozwój Wojsk Obrony Terytorialnej. Czy przyniesie to oczekiwane skutki? Zobaczymy.

    Wyższe wypłaty dla żołnierzy WOT i rezerwistów. Co oznaczają nowe przepisy?

    Nowe rozporządzenie obejmuje wszystkie korpusy wojskowe. Oczywistym jest to, że im wyższy stopień, tym wyższe dzienne uposażenie żołnierza. Wiadomo, że rząd chce wzmacniać system rezerw i utrzymać zainteresowanie służbą. W tych czasach bezpieczeństwo państwa pozostaje jednym z najważniejszych tematów. Osoby, które już pełnią służbę, dostaną konkretną premię.

    Z kolei kandydaci na żołnierzy, którzy zastanawiają się czy opłaca się wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej lub rezerwy, mogą sprawdzić i ocenić czy warto. Otrzymują na tacy informacje o tym, jakie stawki będą obowiązywały po wejściu nowych przepisów w życie. Jeśli interesuje cię ten temat i śledzisz zmiany dotyczące wojska oraz decyzji rządu, to warto obserwować kolejne komunikaty MON. Resort obrony zapowiada dalsze działania wzmacniające system obronny kraju.