W tych krajach służba zdrowia jest najtańsza. Polska spada w rankingu

Patrycja Wszeborowska
Gdzie najtaniej do lekarza? Najlepiej za granicę. Według rankingu służby zdrowia na świecie, pacjenci najtaniej wyleczą się w dwóch azjatyckich państwach-miastach. W Polsce koszty leczenia nie są najgorsze, choć w tegorocznym zestawieniu spadliśmy aż o 6 miejsc.
Leczenie w Polsce nie należy do najtańszych, ale nie jest również najdroższe. fot. Robert Robaszewski / Agencja Gazeta
Ostatnia analiza efektywności służby zdrowia na świecie sporządzana przez Bloomberg objęła 56 krajów (wyłączając prawie całą Afrykę, Bliski Wschód, Azję Płd.-Wsch. oraz część Ameryki Płd.) W zestawieniu wzięto pod uwagę takie kryteria, jak bezwzględny koszt leczenia, koszt w relacji do PKB oraz długość życia.

Najtańsza i najdroższa służba zdrowia
Bezkonkurencyjnymi wygranymi okazały się Hongkong i Singapur ze wskaźnikami kolejno 87,3 oraz 85,6 pkt. Nieco dalej, na trzecim miejscu znalazła się Hiszpania, z wynikiem 69,3. Wysoko oceniona została również służba zdrowia we Włoszech, Korei Płd., Izraelu, Japonii, Australii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.


Najdrożej leczą się Szwajcarzy, tuż za nimi uplasowali się mieszkańcy USA. Jednak w relacji do PKB to w Ameryce opieka medyczna kosztuje najwięcej. Dodatkowo, przewidywana długość życia Amerykanów stawia ich dopiero na 26 miejscu, czyli znacznie niżej od krajów ze znacznie tańszą służbą zdrowia.

Służba zdrowia w Polsce
Polska znalazła się mniej więcej w połowie listy, bo na 24. miejscu. Choć wynik nie jest najgorszy, to w ubiegłorocznym zestawieniu nasz kraj był o 6 miejsc wyżej. Według Bloomberga średnia długość życia w Polsce to 77,5 lat, a koszt leczenia na osobę to 797 dol.

Nie dziwi to, biorąc pod uwagę ostatni raport GUS-u o wyborach Polaków dotyczących służby zdrowia. Okazało się, że mimo opłacania składek na publiczną służbę zdrowia, coraz częściej decydujemy się na prywatną formę leczenia. Do leczenia się za darmo zniechęcają nas długie kolejki.