Tego potrzebuje Polak, by być szczęśliwy w pracy. I nie chodzi wyłącznie o pieniądze

Patrycja Wszeborowska
Polacy w pracy są umiarkowanie szczęśliwi – wynika z tegorocznej edycji badania „Szczęście w pracy Polaków” przeprowadzonego przez Jobhouse. Choć na nasze zadowolenie wciąż w największym stopniu wpływają pieniądze, to coraz większe znaczenie mają dla nas relacje ze współpracownikami i przełożonym.
Polscy pracownicy są umiarkowanie szczęśliwi ze swojej pracy. flickr.com / Indi Samarajiva / CC BY 2.0
Stereotyp narzekającego na wszystko Polaka przełamuje druga już edycja badania satysfakcji zawodowej polskich pracowników. Ankietowani lubią swoich współpracowników, czują się zmotywowani, rzadko wyrabiają nadgodziny, a większość z nich nie uznaje swojej pracy za nużącą.

Co wpływa na szczęście w pracy?
Z drugiej strony polscy pracownicy czują deficyt feedbacku co do wykonywanych zadań. Dodatkowo, choć zakres obowiązków oceniają jako adekwatny do kompetencji, to większość z nich (5,9 pkt na 10 pkt) czuje, że zarabia za mało w odniesieniu do swojego zaangażowania i rezultatów.


A pieniądze to dla Polaków najważniejszy czynnik, który wpływa na szczęście w pracy. Najwyżej uplasowało go aż 86 proc. badających. Jednak coraz większą popularnością cieszy się atmosfera w pracy (80 proc. wskazań), a także relacje z przełożonym (75 proc.), które ankietowani w 2017 r. wskazywali o wiele rzadziej (50 proc.)

Na poczucie zadowolenie wpływa także możliwość rozwoju w pracy (76 proc.) oraz zachowania równowagi między pracą a życiem prywatnym (72 proc.).

Kiedy zmienić pracę na nową
Co, jeśli czujemy się w pracy nieszczęśliwi? Nawet jeśli nieszczególnie lubimy naszą pracę, mamy szerokie pole do manewru, by to zmienić. Jak polecała Jolanta Jastrzębska w rozmowie z INNPoland.pl, najistotniejsze jest komunikowanie o swoich potrzebach.