Airbnb ma szalony pomysł. Będzie budować małe, ale niezwykłe domy

Patrycja Wszeborowska
Airbnb to niekwestionowany mistrz w krótkoterminowym wynajmie mieszkań. Warty 38 mld dol. biznes ma w swojej sieci ponad 5 mln miejsc pod wynajem. Teraz idzie o krok dalej i zamiast tylko wynajmować domy, będzie je również projektować i budować. Jednak nie będą to zwykłe domy - ich wnętrza będą się dostosowywać do potrzeb osób w nich mieszkających.
Airbnb ma pomysł na budowanie małych, ekologicznych domów, które będą potrafiły zmieniać swoje wnętrza. fot. Dominik Sadowski / AG
Domki na podwórkach
Inicjatywa nazywa się Backyard (z ang. podwórko). Jak mówi założyciel Airbnb Joe Gebbia w rozmowie z portalem fastcompany.com, Backyard będzie polegał na stawianiu małych chatek ustawionych na podwórkach dużych domów na przedmieściach lub samodzielnych, wybudowanych z ekologicznych surowców domów, pełnych małych prefabrykowanych mieszkań.

Wysokie ceny mieszkań (do czego, bądź co bądź, swoją dużą cegiełkę dokłada Airbnb), zanieczyszczenia i CO2 produkowane przez budynki oraz coraz mniej miejsca na świecie skłaniają firmę do myślenia o budowaniu domów w sposób niestandardowy i etyczny.


– Backyard bada, w jaki sposób budynki mogą wykorzystywać zaawansowane techniki produkcyjne oraz technologie inteligentnego domu, czerpiąc przy tym ze spostrzeżeń społeczności Airbnb, aby z biegiem czasu starannie reagować na zmieniające się potrzeby właściciela lub użytkownika – tłumaczy Gebbia. – To nie dom, to inicjatywa ponownego przemyślenia domu – dodaje.

Przeobrażające się wnętrza
Z tego powodu przestrzeń domów Backyard ma być współdzielona i zamieszkiwana przez większe społeczności. Mieszkania, oparte na nowoczesnych technologiach prosto z NASA, będą również przystosowywały się do potrzeb swoich mieszkańców. Oznacza to, że ich wnętrza będą mogły się przeobrażać, zgodnie z preferencjami użytkowników.

Na razie nie wiadomo, jaką cenę będą miały domki Backyard, jednak nie będą przeznaczone wyłącznie dla osób zainteresowanych wynajmem. Mieszkanie będzie mogła kupić również prywatna osoba, która „poszukuje miejsca, które nazwałaby domem”.

Mikromieszkania na wynajem

Ostatnio w INNPoland.pl pisaliśmy o brytyjskim pomyśle na aranżowanie pustych przestrzeni galerii handlowych. Firma Vivahouse stawia w nich mikromieszkania pod wynajem. Ich ceny są o połowę niższe niż w standardowym wynajmie.