Pierwsze po 40 latach polskie zdjęcie z kosmosu. Widać na nim Bałtyk

Patrycja Wszeborowska
Polski satelita PW-Sat2, stworzony przez studentów Politechniki Warszawskiej, zaledwie od poniedziałku krąży po orbicie ziemskiej, a już dziś możemy podziwiać widok, który zarejestrował. Twórcom projektu udało się nawiązać łączność z orbiterem i odebrać od niego zdjęcie.
3 grudnia 2018 r. polski satelita PW-Sat2 wystartował na pokładzie rakiety Falcon 9 na orbitę ziemską. (zdjęcie poglądowe) 123rf.com
Zdjęcie wykonane przez PW-Sat2 przedstawia południową Szwecję, chmury nad Norwegią, spory fragment Morza Północnego, a także kawałek Bałtyku. Pierwsza polska satelitarna fotografia nie jest może najlepszej jakości (640x480 pikseli), jednak to najwięcej, na co stać rodzimego satelitę.
Pierwsze polskie satelitarne zdjęcie.mat. prasowe

– Warto pamiętać, że kamery na pokładzie PW-Sata2 nie mają służyć obserwacjom Ziemi. Ich głównym zadaniem jest weryfikacja otwarcia żagla deorbitacyjnego na zakończenie misji – przypominają twórcy.

Pierwszą polską fotografię Ziemi zrobioną z orbity wykonał ręcznym aparatem w 1978 r. kosmonauta generał Mirosław Hermaszewski.



PW-Sat2

Polski satelita wystartował na orbitę ziemską 3 grudnia 2018 r. na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Ma kształt małego prostopadłościanu o wymiarach 10x10x22 cm i z łatwością zmieściłby się do damskiej torebki. Nie jest to jednak pierwszy polski orbiter wystrzelony w kosmos - przed PW-Sat2 było ich już trzy.