Wysyłanie pieniędzy jak pisanie na Messengerze. Facebook ujawnia szczegóły swojej waluty

Konrad Siwik
Serwis społecznościowy już od pewnego czasu nosił się z zamiarem wypuszczenia własnej „kryptowaluty”. Teraz plan jej uruchomienia został oficjalnie zaprezentowany przez Facebooka. Projekt Libra ma wejść w życie w 2020 roku i jest oparty na technologii blockchain.
Facebook oficjalnie zaprezentował plan swojej wirtualnej waluty. Jej premierę zapowiedziano na 2020 rok. Fot. Dan Farber / Flickr, Facebook
Calibra - nowa spółka Facebooka
Projekt będzie nadzorowany przez nowo powstałą spółkę zależną noszącą nazwę Calibra – podaje Facebook Newsroom. Portfel globalnej waluty ma być dostępny w Messengerze, WhatsApp i odrębnej aplikacji. Datę premiery zaplanowano na 2020 rok.

Libra ma umożliwić łatwe i szybkie przekazywanie pieniędzy, za darmo. Ma ono być tak proste, jak wysyłanie wiadomości na Messengerze. W przyszłości mają pojawić się dodatkowe opcje jak płacenie za zakupy, opłacanie rachunków, kupowanie biletów itp.

Wirtualny portfel ma być odpowiednio zabezpieczony, z czego znane są kryptowaluty. Ma także zapewniać ochronę danych. Będą mogły z niego skorzystać miliony posiadaczy kont na Facebooku.


Rozwiązanie Facebooka może sprawić, że sceptycy zaczną przychylniej patrzeć na pierwotne kryptowaluty jak np. Bitcoin, które pomimo ogromnej popularności, wciąż budzą obawy wśród społeczeństwa.

Internetowy system płatności oparty o kryptowalutę
O projekcie pisaliśmy w INNPolnad już w maju. Wtedy informowaliśmy, że gigant chciałby, by stała się ona popularna wśród półtora miliarda użytkowników serwisu. Pomóc w tym miałaby współpraca ze sklepami internetowymi.

Nowa waluta miałaby być oparta o rezerwy dolara. Dzięki temu jej kurs ma być znacznie bardziej stabilny niż np. kurs bitcoina.

Co ciekawe, firma zapewnia, że możliwe będzie dokonywanie anonimowych płatności. To dość ciekawa informacja, biorąc poprawkę na to, jak do tej pory Facebook podchodził do kwestii prywatności.

Za plan stworzenia nowej waluty miał być odpowiedzialny ekonomista Christian Catalini z prestiżowej Massachusetts Institute of Technology (MIT).