Słynny ekonomista PiS radzi, jak uchronić Polskę przed kryzysem. Trzeba się wzorować na św. Monice

Katarzyna Florencka
Jeśli sądziliście, że inwencja członka Rady Polityki Pieniężnej Eryka Łona ma jakieś granice, to się srogo myliliście. Ekonomista PiS - znany m.in. z wiązania polskiej polityki monetarnej z przepowiednią fatimską i postulatu uhonorowania na banknocie 800-złotowym rodzicielstwa Marii Konopnickiej - tym razem podzielił się swoim pomysłem na to, w jaki sposób Polska może uniknąć kryzysu. Kluczem jest... heroiczność cnót św. Moniki.
Heroiczność cnót św. Moniki powinna być drogowskazem dla polskiej polityki pieniężnej - a przynajmniej tego chce członek RPP Eryk Łon. Fot . Kuba Atys / Agencja Gazeta
Nie da się ukryć, od tekstów sygnowanych nazwiskiem Eryka Łona zaczęło się już oczekiwać pewnego poziomu. Nie inaczej jest w przypadku artykułu, który opublikował dzisiaj na portalu radiomaryja.pl.

Interesująca wizja polityki pieniężnej
Łon przyznaje, że coraz większa jest groźba recesji w USA. W tekście dzieli się jednak swoim przepisem, jak uniknąć negatywnych konsekwencji w Polsce. Jak stwierdza, drogowskazem dla polskiej polityki pieniężnej powinna być "heroiczność cnót św. Moniki", której modlitwa za swojego syna św. Augustyna dała "znakomite efekty".


– Tak samo, jak najbardziej profesjonalne nieustawanie w przygotowaniu instrumentów mających na celu złagodzenie skutków ewentualnej amerykańskiej recesji pomoże nam jak mniemam w tym aby te ewentualne skutki były jak najmniej bolesne dla polskiej gospodarki – przekonuje Eryk Łon.

Heroiczna obrona złotego
Ekonomista PiS nie zrezygnował też z okazji, żeby poruszyć jedną ze swoich ulubionych kwestii: wejścia naszego kraju do strefy euro. Warto przypomnieć, że nie jest on - delikatne rzecz ujmując - fanem tego pomysłu. Jakiś czas temu tłumaczył, że nie powinniśmy przyjmować euro, ponieważ tak każe... przepowiednia fatimska.

Przy innej okazji zaproponował, aby cała Unia Europejska po prostu przyjęła jako walutę unijną polskiego złotego.

Okazało się, że wypowiedzi te były częścią większego planu. – Powtarzane przeze mnie różnego typu argumenty za potrzebą utrzymania złotego, powtarzane notorycznie i konsekwentnie dają rezultaty. Z badań Związku Banków Polskich wynika, że bankowcy w tym roku zwiększyli swoją nieufność wobec koncepcji wejścia Polski do strefy euro – chwali się Eryk Łon.

– Ten przykład pokazuje, iż konsekwencja połączona z odwagą głoszenia poglądów uważanych przez siebie za słuszne daje rezultaty i dlatego głęboko jestem przekonany, że nasz bank centralny będzie tą ostoją, tą redutą, która zapewni polskiej gospodarce pomyślność – dodaje.

Jak upamiętnić Marię Konopnicką
Jednym z ostatnich oryginalnych pomysłów Łona była propozycja, aby umieścić Marię Konopnicką na nowym banknocie 800 zł. Ale nie dlatego, że coś tam sobie kiedyś pisała. Na upamiętnienie zasługiwał - według członka RPP - fakt, że Konopnicka wychowała z mężem ośmioro dzieci.