W tych światowych miastach żyje się najlepiej. Znalazło się też miejsce dla Warszawy

Konrad Siwik
Economist Intelligence Unit co roku przygotowuje ranking, Global Liveability Ranking, w którym ocenia miasta pod kątem komfortu życia. Na pierwszym miejscy znalazł się Wiedeń.
Wiedeń znalazł się na pierwszym miejscu rankingu najlepszych miast. Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta
Indeks klasyfikuje 140 miast według 30 czynników podzielonych na pięć kategorii stabilność, opieka zdrowotna, kultura i środowisko, edukacja i infrastruktura – pisze The Economist.

Wiedeń osiągnął wynik 99,1 na 100. Mieszkańcy stolicy Austrii zawdzięczają wysoki komfort życia przede wszystkim komunikacji miejskiej na wysokim poziomie, niskiej przestępczości, czy gospodarce lokalnej.

W pierwszej dziesiątce znalazły się po Wiedniu kolejno: Melbourne i Sydney w Australii, Osaka w Japonii Calgary i Vancouver w Kanadzie, Tokio w Japonii,
Toronto w Kanadzie, Kopenhaga w Danii i Adelajda w Australii.


Warszawa znajduje się na 66. miejscu.

W tych polskich miastach zdecydowanie warto żyć
Stolica dużo lepiej radzi sobie w zestawieniu polskich miast. Po koniec ubiegłego roku pisaliśmy, że Sopot, Wrocław i właśnie Warszawa otwierały przygotowany przez portal RynekPierwotny.pl ranking miast z „najlepszymi warunkami mieszkaniowymi”.

Na kolejnych miejscach znalazły się Kołobrzeg, Zakopane, Świnoujście, Piaseczno, Poznań i podwarszawskie Marki.

Analitycy portalu starali się wskazać w zestawieniu nie tylko te miejscowości, gdzie warunki mieszkaniowe są najlepsze, ale także te, gdzie są najgorsze.

Tam niewiele się zmienia. Z reguły są tam miasta, które „rozbudowywały się na fali PRL-owskiej industrializacji”: Starogard Gdański, Żory, Skawina, Andrychów, Dębica, Orzesze i – zamykające zestawienie – Police. Eksperci podsumowują jednak optymistycznie, że średnia dostępnego metrażu dla całej Polski rośnie, podobnie jak dostępność lokali.