Ujawniono treść listu ministerstwa do urzędów skarbowych. Będą musiały się wykazać

Izabela Wojtaś
Ministerstwo Finansów wysłało do dyrektorów urzędów skarbowych list, który można traktować jako zachęta do wzmożonych kontroli skarbowych. Resort ostrzega w nim, że jest „zagrożenie realizacji wpływów budżetowych”.
Dyrektorzy US mają się tłumaczyć z działań podejmowanych w celu zwiększenia wpływów z podatków. Eksperci mówią, że to może oznaczać tylko jedno – wzmożone kontrole skarbowe. Fot. Łukasz Węgrzyn / Agencja Gazeta
Jak czytamy w serwisie wyborcza.biz, 6 grudnia dyrektorzy urzędów skarbowych otrzymali pisma z prośbą o to, by wyjaśnili, jakie działania podjęli w celu zwiększania wpływów do budżetu z tytułu podatków.

List z Departamentu Poboru Podatków
„W związku z zagrożeniem realizacji wpływów budżetowych pobieranych przez jednostki KAS w 2019 r., Ministerstwo Finansów zwraca się z prośbą do Dyrektorów Izb Administracji Skarbowych, o dokonanie analizy w zakresie wpływów budżetowych we wszystkich podatkach, ze szczególnym uwzględnieniem podatku VAT, oraz przekazanie wyjaśnień w zakresie głównych przyczyn spadku wpływów na koniec listopada 2019 r., w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego (odrębnie dla każdego podatku)” – to fragment pisma, pod którym podpisał się Dariusz Aniećko, dyrektor Departamentu Poboru Podatków.


Z dalszej części listu urzędnicy mogli się dowiedzieć, jak ma wyglądać ich wyjaśnienie. Powinno być krótkie, podane w punktach i zawierać informacje o tym, jakie działania zostały podjęte w celu poprawy ściągalności należności podatkowych.

Urzędnicy nieoficjalnie przyznają, że faktycznie takie pismo można traktować jako motywację do zwiększania kontroli podatkowych.

Przedsiębiorcy bez zysków pod lupą skarbówki
Jak pisaliśmy niedawno w INNPoland.pl, przedsiębiorcy których firmy nie przynoszą zysku, znajdują w skrzynkach pocztowych listy od urzędów skarbowych, w których są proszeni o sprawdzenie, czy aby na pewno zapłacili wszystkie podatki. – Celem naszych działań jest ochrona legalnego biznesu i zasad uczciwej konkurencji – wyjaśnia skarbówka.

Fiskus z automatu uznaje brak dochodu za potencjalną oznakę unikania podatku. Nie podając żadnych konkretów ani dat, wzywa do "przeanalizowania dokumentacji księgowej" i zapłaty ewentualnych zaległych podatków.