W sumie mają aż 179 mld złotych. Oto najbogatsi ludzie w Polsce

Patrycja Wszeborowska
Co roku polski miesięcznik „Forbes” publikuje listę najbogatszych osobistości w Polsce. W tym roku w rankingu znalazło się aż 16 osób, których nie było w roku ubiegłym. Co więcej, najkrótszą drogą do wejścia do grona najbardziej zamożnych jest robienie gier komputerowych.
Trzech najbogatszych Polaków w 2020 roku. Od lewej - Michał Sołowow, Zygmunt Solorz-Żak oraz Jerzy Starak. Fot. Mateusz Skwarczek / Krzysztof Karolczyk / Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta

Na podium prawie bez zmian

Pierwsze miejsce, tak jak w roku ubiegłym, zajął Michał Sołowow. Kielecki miliarder ze swoim majątkiem o wysokości 15,6 mld złotych drugi rok z rzędu został najbogatszym Polakiem. Sołowow to przemysłowiec, który swoje miliardy zbudował głównie na rozwoju przedsiębiorstwa chemicznego Synthos. Dziś z kolei inwestuje w energetykę i zielone technologie.

Na drugim miejscu listy „Forbesa” z majątkiem o wysokości 12,03 mld złotych znalazł się Zygmunt Solorz. Choć przez wiele lat mężczyznę kojarzono głównie z Polsatem, to dziś jego imperium rozrosło się o nowe spółki z branży mediowej, telekomunikacyjnej, energetycznej, finansowej czy nieruchomościowej.


Jerzy Starak, potentat farmaceutyczny, do którego należą firmy Polpharma i Herbapol, zajął w tym roku trzecie miejsce, „spychając” z podium zeszłoroczną laureatkę Dominikę Kulczyk. Starak posiada obecnie 9,63 mld złotych.

Rośnie liczba miliarderów

W pierwszej dziesiątce najbogatszych Polaków znaleźli się również Tomasz Biernacki (8,13 mld złotych, branża farmaceutyczna), Dominika Kulczyk (6,87 mld złotych, branża inwestycyjna i energii odnawialnej), Sebastian Kulczyk (6,45 mld złotych, branża chemiczna i inwestycyjna), Zbigniew Juroszek z rodziną (3,71 mld złotych, branża zakładów bukmacherskich i nieruchomości), Maciej i Małgorzata Adamkiewicz (3,46 mld złotych, branża farmaceutyczna), Marcin Iwiński (3,4 mld złotych, branża gier wideo) oraz Paweł Marchewka (3 mld złotych, branża gier wideo).

Ten rok przyniósł rekord wśród zakwalifikowanych do rankingu miliarderów, których jest już w Polsce 56. Aby dostać się na tegoroczną listę „Forbesa” trzeba było dysponować majątkiem w wysokości co najmniej 549 mln złotych. Łączna wartość majątków wszystkich stu najbogatszych Polaków i Polek wyniosła w tym roku 176 mld zł. Ciekawostką jest, że aż ośmioro spośród całej setki najbogatszych Polaków tworzy gry wideo.