Polska ma najwyższą inflację w Unii Europejskiej. Oto przyczyny
Według najnowszych danych z krajów Unii Europejskiej, Polska po raz drugi od wejścia do Wspólnoty zdobyła tytuł kraju z najwyższą inflacją, ex aequo z Węgrami. Analizy dają jednak nadzieję na to, że wysoka dynamika cen w niedługim okresie zmniejszy się.
Inflacja w Polsce
– W marcu inflacja HICP, czyli liczona przez Eurostat dla celów porównań między krajami UE, wyniosła w Polsce 3,9 proc. i obniżyła się o 0,2 pkt proc. wobec lutego. Jednak w całej UE spadek był głębszy – inflacja wyniosła w marcu 1,6 proc. i była o 0,4 pkt proc. niższa niż w lutym – informuje Ignacy Morawski, szef firmy analitycznej SpotData.Jak wyjaśnia, nasz kraj stał się krajem z najwyższym wskaźnikiem dynamiki cen konsumpcyjnych, ponieważ z jednej strony ludzie zwiększyli popyt na towary spożywcze i zaczęli gromadzić zapasy, a rynek zareagował na to naturalnie, czyli podwyżkami cen.
Kolejnym wyjaśnieniem może być to, że do pierwszej połowy marca polska gospodarka funkcjonowała normalnie, a firmy usługowe naturalnie podnosiły swoje ceny.
Jednak najwyższej dynamiki cen nie potrwa długo. Zgodnie z analizą danych cen z innych krajów dotkniętych epidemią, można spodziewać się spadku wskaźnika inflacji również w Polsce - w marcu spadł on bowiem w 26 na 27 krajów UE. Obniżeniu inflacji będą sprzyjały również spadające zdolności nabywcze ludności.
Pod koniec marca Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) przeprowadził badanie wzrostu tempa cen w 60 krajach. Okazało się, że wyższą inflację od Polski miała tylko Argentyna, Turcja i Indie, a faktyczne wzrosty cen znacznie przekroczyły i tak śmiałe prognozy ekonomistów z końca 2019 roku.