Ważne zmiany w dostarczaniu przesyłek kurierskich i listów poleconych. Oto nowe wytyczne
W związku ze zmianą zapisów w prawie pocztowym, Poczta Polska wprowadziła nowe, wytyczne dotyczące doręczania przesyłek listowych poleconych oraz paczek pocztowych i przesyłek kurierskich.
Należy jednak dodać, że wprowadzone zmiany nie dotyczą przesyłek wysłanych przez sądy, prokuraturę i inne organy ścigania oraz komornika sądowego, a także wysyłanych do tych instytucji.
Zwiększenie bezpieczeństwa pracowników i klientów
Poczta tłumaczy w swoim komunikacie, że nowe rozwiązania mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa pracowników oraz klientów i stanowią odpowiedź spółki na oczekiwania społeczne. – Dzięki wprowadzonym zmianom adresaci otrzymają większość przesyłek w sposób bezdotykowy – mówi Andrzej Bodziony, wiceprezes Zarządu Poczty Polskiej.Pocztowcy twierdzą, że epidemia koronawirusa wymusiła zmiany w świadczeniu niektórych usług.
"W ich następstwie, w stanach nadzwyczajnych lub w przypadku wystąpienia stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego listy polecone bez potwierdzenia odbioru i bez Elektronicznego Potwierdzenia Odbioru (EPO) mogą być doręczane do skrzynki pocztowej adresata bez konieczności składania przez niego specjalnego wniosku. Paczki i przesyłki kurierskie będą doręczane bez pokwitowania" - podano w komunikacie.
Strach listonosza
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, pocztowcy boją się o swoje bezpieczeństwo. I trudno im się dziwić, bo są narażeni na duże ryzyko zarażenia.Aktualnie poczta zatrudnia łącznie ok. 30 tys. listonoszy i kurierów, jednak obecnie "na chodzie" może być ok. 15 tys. Reszta jest na zwolnieniach i urlopach w związku z pandemią.