Ważne zmiany w dostarczaniu przesyłek kurierskich i listów poleconych. Oto nowe wytyczne

Leszek Sadkowski
W związku ze zmianą zapisów w prawie pocztowym, Poczta Polska wprowadziła nowe, wytyczne dotyczące doręczania przesyłek listowych poleconych oraz paczek pocztowych i przesyłek kurierskich.
Listy polecone mogą być teraz doręczane do skrzynki pocztowej adresata Poczta Polska
Listy polecone mogą być teraz doręczane do skrzynki pocztowej adresata, natomiast dla przesyłek kurierskich zawieszono obowiązek uzyskania pokwitowania odbioru.

Należy jednak dodać, że wprowadzone zmiany nie dotyczą przesyłek wysłanych przez sądy, prokuraturę i inne organy ścigania oraz komornika sądowego, a także wysyłanych do tych instytucji.

Zwiększenie bezpieczeństwa pracowników i klientów

Poczta tłumaczy w swoim komunikacie, że nowe rozwiązania mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa pracowników oraz klientów i stanowią odpowiedź spółki na oczekiwania społeczne. – Dzięki wprowadzonym zmianom adresaci otrzymają większość przesyłek w sposób bezdotykowy – mówi Andrzej Bodziony, wiceprezes Zarządu Poczty Polskiej.


Pocztowcy twierdzą, że epidemia koronawirusa wymusiła zmiany w świadczeniu niektórych usług.

"W ich następstwie, w stanach nadzwyczajnych lub w przypadku wystąpienia stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego listy polecone bez potwierdzenia odbioru i bez Elektronicznego Potwierdzenia Odbioru (EPO) mogą być doręczane do skrzynki pocztowej adresata bez konieczności składania przez niego specjalnego wniosku. Paczki i przesyłki kurierskie będą doręczane bez pokwitowania" - podano w komunikacie.

Strach listonosza

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, pocztowcy boją się o swoje bezpieczeństwo. I trudno im się dziwić, bo są narażeni na duże ryzyko zarażenia.

Aktualnie poczta zatrudnia łącznie ok. 30 tys. listonoszy i kurierów, jednak obecnie "na chodzie" może być ok. 15 tys. Reszta jest na zwolnieniach i urlopach w związku z pandemią.