Mamy najgorsze powietrze w Europie. Przez smog Polacy tracą ponad rok życia

Katarzyna Florencka
Polska naprawdę nie ma żadnych powodów do dumy jeśli chodzi o walkę z zanieczyszczeniem powietrza. W tym momencie mamy wątpliwy przywilej oddychania powietrzem o najgorszej jakości w Europie – wynika z badania Air Quality Life Index. W największych miastach naszego kraju smog skraca oczekiwaną długość życia o ponad rok.
Polska ma najgorsze powietrze w Europie. Na zdjęciu można podziwiać Poznań z lotu ptaka. Fot. Pexels
Wbrew pozorom, najnowszy raport Air Quality of Life Index o Europie pisze w całkiem pozytywnym tonie.

Jego autorzy – badacze z Uniwersytetu w Chicago – oceniają, że w ciągu ostatnich 20 lat nasz kontynent jako całość poczynił ogromne kroki w walce ze smogiem. Europejczycy są w tym momencie narażeni na średnio 41 proc. mniej zanieczyszczeń niż jeszcze dwie dekady temu. Dzięki temu przewidywana długość życia zwiększyła się średnio o 9 miesięcy.

Zanieczyszczenie w Polsce

Niestety, chwilę później czytamy, że zdecydowana większość populacji kontynentu oddycha powietrzem nie spełniającym norm wyznaczonych przez Światową Organizację Zdrowia.


Niechlubną palmę pierwszeństwa dzierży tutaj Polska: nasz kraj ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Europie. Smog jest gigantycznym problemem zwłaszcza w Warszawie i Łodzi: badacze oceniają, że zmniejsza on przewidywaną długość życia warszawiaków aż o 1,2 roku.

Naukowcy nie omieszkają również wspomnieć, że zła jakość powietrza to smutna polska tradycja – a jednym z głównych źródeł zanieczyszczeń (zwłaszcza w mniejszych miastach) jest używanie w domach tzw. kopciuchów, czyli tanich pieców na paliwa stałe, jak węgiel czy drewno.

Koszt smogu

Zanieczyszczone powietrze jest zresztą problemem nie tylko zdrowotnym. Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, eksperci z Polskiego Instytut Ekonomicznego wyceniają straty ekonomiczne z powodu smogu na 111 mld zł rocznie.

Z kolei z szacunków polskiego Ministerstwa Zdrowia wynika, że wydatki na leczenie chorób spowodowanych złym powietrzem czy koszty związanych z tym zwolnień lekarskich, to dla budżetu koszt 13-30 mld euro rocznie.