Przełomowy wyrok sądu. Pomoże uniknąć płacenia abonamentu RTV

Grzegorz Koper
Tajemnicą poliszynela jest, że abonament RTV płacą tylko nieliczni. Poczta próbowała to zmienić, ale na drodze stanął jej sąd administracyjny.
Nie masz dowodu, że wyrejestrowałeś telewizor kilkanaście lat temu? No to płać. Fot. Tomasz Waszczuk / Agencja Gazeta
Wyborcza przypatrzyła się sprawie abonenta, któremu poczta zarzuciła nieopłacanie daniny RTV w okresie od stycznia 2011 do stycznia 2016 roku.

Abonent poinformował pocztę, że w 2004 r. wyrejestrował telewizor i nie był zobowiązany do uiszczenia opłaty. Ta zażądała dowodu wyrejestrowania odbiornika, na co zobowiązany odrzekł, że nie ma tego kwitu. Nie spodziewał się, że po kilkunastu latach będzie go potrzebował. Jednocześnie w odpowiedzi, zażądał od spółki skarbu państwa pokazanie mu dowodu wysłania zawiadomienia o nadaniu numeru abonenta.

Sprawa znalazła swój finał w sądzie

Poznański sąd orzekł, że poczta nie potrafiła wykazać, że abonent miał zarejestrowany telewizor.
– Wierzyciel ograniczył własną argumentację do konstatacji, że skarżący nie udokumentował faktu wyrejestrowania odbiornika. Tymczasem wierzyciel nie wykazał zarejestrowania odbiornika na imię i nazwisko skarżącego – czytamy w wyroku


Przyznał też, że z żadnych przepisów prawa nie wynika, że strona jest zobowiązana posiadać i bezterminowo przechowywać dokument wyrejestrowania odbiornika. I dodał, że skoro termin przedawnienia opłat abonamentowych wynosi 5 lat, to nie sposób wymagać, aby taki dokument był trzymany w nieskończoność.

Zdumienie sądu wzbudziło zachowanie poczty, która przez wiele lat nie ścigała za nieopłacanie należnej daniny RTV. To uzasadniało przeświadczenie abonenta o braku obowiązku wniesienia opłaty z telewizor.

Co dalej z abonamentem RTV?

Poznański wyrok może być ważny w kontekście kontroli abonentów RTV, o których pisaliśmy pół roku temu w INNPoland. Zauważyliśmy wtedy, że prawo egzekwowania abonamentów jest tak dziurawe, że opłaty dość łatwo uniknąć.

Choć listonosz ma prawo sprawdzić, czy w naszych progach znajduje się telewizja czy odbiornik radiowy, mieszkańcy mają prawo... nie wpuścić go za swoje drzwi – nawet jeśli urzędnik wylegitymuje się jako uprawniony do przeprowadzenia kontroli. Co jest ważną informacją w odniesieniu do ostatnich podwyżek abonamentu.