Podatek od kupna samochodu. Oto kiedy możesz wywinąć się od płacenia

Marcin Długosz
Podatek od kupna samochodu wynosi 2 proc. wartości auta. Ale nie każdy nabywca nowego czy używanego pojazdu musi go płacić. W tekście przedstawiamy zasady dotyczące opłacania tzw. podatku od wzbogacenia, kiedy można go uniknąć i dlaczego urzędnik nie da się nabrać na zaniżoną wartość w umowie kupna-sprzedaży.
Podatek od kupna samochodu - ile wynosi, kiedy trzeba go zapłacić i jak wypełnić formularz PCC3 Fot. Pexels.com
Podatek od kupna samochodu to jeden z tzw. PCC – podatków od czynności cywilnoprawnych, potocznie zwanych podatkiem od wzbogacenia. Jednym z takich podatków jest podatek od kupna samochodu. W Polsce wynosi 2 proc. wartości pojazdu.

Kiedy trzeba zapłacić podatek od kupna samochodu?

W najprostszym ujęciu – kiedy sprzedający nie jest płatnikiem VAT, a zakup podpieramy fakturą. Zatem jeśli kupujemy samochód prosto z salonu albo u zarejestrowanego resellera, nie musimy zaprzątać sobie głowy żadnym podatkiem. Ale w przypadku, gdy kupujemy, nawet prawie nowe auto w komisie, który jedynie pośredniczy między kupującym a sprzedającym, ostatecznie na umowie będą dane sprzedającego, który nie jest płatnikiem VAT, fiskusowi należy się wówczas podatek.


Podatku nie zapłacimy w sytuacji, gdy kupujemy auto od osoby prywatnej w Niemczech – PCC dotyczy zawartych na terenie kraju transakcji. Jeśli kupimy od Niemca na terenie Polski – płacimy podatek, na terenie Niemiec wówczas płacimy podatek akcyzowy.

Zobacz też: 6 najczęstszych oszustw mechaników. Jeśli coś takiego usłyszysz przy naprawie, uważaj

Są kolejne wyjątki od konieczności zapłacenia podatku od kupna samochodu, nawet jeśli kupujemy od kogoś niebędącego płatnikiem VAT. To auta, których wartość rynkowa nie przekracza tysiąca złotych. Drugi wyjątek, to jeśli auto kupuje osoba niepełnosprawna na własny użytek.

Ile wynosi podatek od kupna samochodu? Do kiedy go zapłacić?

Podatek od kupna samochodu w Polsce wynosi 2 proc. rynkowej wartości pojazdu. Zaniżanie jego wartości na umowie nic nie da – każdy szanujący się urzędnik skarbowy wyposażony jest w dane, w tym tabele wartości różnych aut, zaniżenie kwoty tylko przyciągnie do nas niechcianą uwagę.

Na opłacenie podatku od kupna samochodu mamy 14 dni od dnia zawarcia umowy. Naturalnie możemy podjąć hazardową rozgrywkę ze skarbówką – konieczność opłacenia podatku przedawnia się po pięciu latach. Ale też ustawowe kary za niepłacenie PCC są wysokie – mogą wynieść od niecałych 200 zł do powyżej 30 tys. zł. By opłacić podatek od kupna samochodu należy wypełnić i wysłać do urzędu odpowiedni formularz – PCC3 lub PCC3/A, jeśli auto ma więcej nabywców.