Takiego maila dostali dziś klienci Idea Banku. Oto jak wyjaśniono przejęcie banku Czarneckiego
W poniedziałek rano dotychczasowi klienci Idea Banku obudzili się jako posiadacze kont w Pekao S.A. Państwowy bank rozesłał do nich maila, w którym tłumaczy powody nagłej zmiany.
Czytaj także: Zabrali bank Czarneckiemu! Idea Bank przechodzi pod kontrolę Pekao SA
Przejęcie Idea Banku przez Pekao – dlaczego?
"Bankowy Fundusz Gwarancyjny ze względu na złą sytuację kapitałową Idea Banku, przeprowadził jej przymusową restrukturyzację na podstawie ustawy o BFG, która wprowadza do polskiego porządku prawnego unijną dyrektywę o przymusowej restrukturyzacji banków" – informuje Pekao w mailu zatytułowanym "Witamy w gronie klientów Banku Pekao S.A.".Jak dodaje, proces przejęcia został przeprowadzony na podstawie decyzji BFG z 31 grudnia, a prace prowadzone są w porozumieniu z Komisją Nadzoru Finansowego, Ministerstwem Finansów oraz Narodowym Bankiem Polskim.
Co przejęcie Idea Banku oznacza dla jego klientów?
Pekao zapewnia przy okazji, że wszystkie depozyty dotychczasowych klientów Idea Banku są bezpieczne, a nowy zapewnia obsługę udzielonych wcześniej kredytów. W poniedziałek 4.01.2021 r. oddziały Idea Banku będą czynne od godziny 13.00."Wszystkie Twoje produkty pozostały aktywne, nie zmieniły się numery kont, a działalność instytucji jest kontynuowana" – zapewnia Pekao. Dodaje przy tym, że karty i bankowość internetowa działają bez zmian, a "dotychczasowe oddziały Idea Banku są dostępne pod firmą Banku Pekao".
Czarnecki zapowiada pozwy
Jak pisaliśmy w INNPoland, dotychczasowy właściciel Idea Banku, Leszek Czarnecki, zapowiedział pozwanie członków zarządu Pekao S.A. Jego pełnomocnik Roman Giertych zaapelował do tych, którzy nie głosowali za przejęciem Idea Banku, o kontakt z jego kancelarią. Wstępna wycenia roszczeń Czarneckiego to ok. 300 mln zł.31 grudnia Pekao poinformowało o niespodziewanym odejściu dwóch wiceprezesów: Grzegorza Olszewskiego oraz Tomasza Styczyńskiego. Jak tłumaczono, mieli oni "odmienną wizję rozwoju banku".