Banki MUSZĄ udostępnić nam konto za darmo. Ale raczej się tym nie chwalą

Katarzyna Florencka
Opłaty za prowadzenie konta, przelewy, wypłatę gotówki z bankomatu... Prowadzenie teoretycznie darmowego konta bankowego może nas kosztować pokaźną kwotę – zwłaszcza teraz, gdy banki podnoszą opłaty jak tylko mogą. Tymczasem jeśli nie mamy dużych potrzeb, rachunek bankowy możemy mieć zupełnie za darmo.
Opłat bankowych możemy uniknąć otwierając podstawowy rachunek płatniczy. Fot. Julian Sojka / Agencja Gazeta
Do dokładnego sprawdzenia, jakie opłaty podniósł ostatnimi czasy nasz bank, zachęca Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Informację o każdej zmianie musieliśmy otrzymać mailem, tradycyjną pocztą lub w systemie bankowości elektronicznej – jednak bardzo prawdopodobne jest, że przyszła ona w formie mało czytelnej dla laików. A taka nieuwaga może nas kosztować niemałe pieniądze.

Czytaj także: Armagedon na rachunkach oszczędnościowych. Banki wprowadzają "minusowe oprocentowanie"

– Zachęcam konsumentów, aby sprawdzili aktualne stawki za czynności bankowe. Seniorzy, którzy opłacają rachunki w okienku, powinni zwrócić uwagę, czy nie płacą za to więcej. Do czujności zachęcam również osoby, które robią przelewy przez internet. Jeżeli stawki wzrosły, warto rozważyć zmianę rachunku bankowego, a jeśli posiadamy rachunki w kilku bankach – ograniczenie ich liczby – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Podstawowy rachunek płatniczy – co to?

Osoby, które niewiele korzystają ze swojego konta nie są jednak skazane na płacenie za jego użytkowanie po wsze czasy. Od sierpnia 2018 r. każdy bank i spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa musi mieć w swojej ofercie alternatywę, tzw. podstawowy rachunek płatniczy.


Jest to konto, którego założenie i prowadzenie jest bezpłatne, zaś prowadząca je instytucja finansowa nie pobiera opłat za podstawowe usługi (do określonych limitów) – czyli dobra opcja dla osób o niewielkich dochodach.

Czytaj także: Brak opłat za prowadzenie konta. Wszystkie banki muszą się dostosować

Podstawowy rachunek płatniczy może założyć każdy, kto nie posiada innego rachunku w walucie polskiej. Co jednak, jeśli już posiadamy płatne konto? Nic straconego! Spokojnie możemy je zamknąć i złożyć wniosek o otwarcie podstawowego rachunku płatniczego – bank nie ma prawa tego odmówić.

– Zgodnie z polskim i unijnym prawem banki i SKOK-i mają obowiązek udostępnić konsumentom taką możliwość bezpłatnie. Cały czas monitorujemy sytuację na rynku i jeśli pojawią się nieprawidłowości, to podejmę stosowne działania aby zabezpieczyć prawa i interesy konsumentów – podkreśla prezes UOKiK.