Rusza kolejny etap zapisów na szczepienia Covid-19. Oto wszystko, co musisz wiedzieć

Krzysztof Sobiepan
15 stycznia ruszył kolejny etap zapisów na szczepienia przeciw Covid-19. Zapisać na konkretne terminy szczepień będą się w nim mogły osoby starsze, ale chęć otrzymania zastrzyków mogą już zgłaszać wszystkie osoby – warunkiem jest posiadanie numeru PESEL. W artykule odpowiadamy na wszystkie popularne pytania.
Wiele osób starszych zapisuje się bezpośrednio w punktach. Można to zrobić przez internet lub telefonicznie. Fot. Piotr Skornicki / Agencja Gazeta

Zapisy na szczepienia na koronawirusa. Jak działa infolinia 989?

Chęć szczepienia przeciw Covid-19 można zgłosić na parę rożnych sposobów. Jedną z podstawowych dróg, przyjaznych także dla osób starszych lub bez dostepu do komputera jest Infolinia Narodowego Programu Szczepień pod numerem 989.

Z naszych doświadczeń wynika, że konsultanci udzielą wszelkich niezbędnych informacji, wskażą w której grupie znajduje się dana osoba zainteresowana szczepieniem. Doradzą też jak należy postępować, by zapisać się na szczepienie.

Czytaj także: Zadzwoniłem na infolinię Covid-19. 9 min. dało mi więcej otuchy niż wszystkie konferencje rządu

Szczepienia na Covid-19 w Polsce. Co to e-skierowanie?

E-skierowanie jest elektronicznym odpowiednikiem zwykłego skierowania lekarskiego. Jeśli nie posiadamy e-skierowania, nie będziemy mogli zapisać się na konkretny termin szczepienia.


Jeśli jednak posiadamy ważne skierowanie, to po uruchomieniu naszego etapu sczepień dokument ten umożliwi nam zapis na pierwszy zastrzyk. Można tego dokonać przez e-rejestrację na pacjent.gov.pl, dzwoniąc na Infolinię 989 lub kontaktując się bezpośrednio z wybranym przez siebie punktem szczepień.

Gov.pl – jak i gdzie wypełnić wniosek o zaszczepienie?

Wygodną opcją jest wypełnienie krótkiego formularza na stronie pacjent.gov.pl. Obecnie rząd zachęca, by kwestionariusz wypełniały osoby poniżej 70 roku życia, posiadające numer PESEL. Dzięki temu trafimy do systemu i gdy rozpoczną się szczepienia dla naszej grupy wiekowej zostaniemy poinformowani mailowo o przyznaniu nam e-skierowania. Osoby starsze powinny zostać zapisane automatycznie już wcześniej.

W przypadku gdy nie mamy numeru PESEL, sprawę trzeba rozwiązać przez lekarza POZ. Po ogłoszeniu rozpoczęcia sczepień w mediach należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który wystawi e-skierowanie na szczepienie przeciwko Covid-19.
Wypełnienie kwestionariusza zajmuje ok. 2 minut.Fot. gov.pl
Jak wskazuje rządowa strona, gdy zgłosimy chęć szczepienia należy oczekiwać na wiadomość e-mail. Gdy akcja obejmie naszą grupę wiekową, w wiadomości otrzymamy link do rejestracji na konkretny termin szczepienia. Uwaga, e-mail po rejestracji trzeba potwierdzić, a wprzypadku poczty gmail wiadomość może znaleźć się w zakładce "Oferty".

Gdzie się zaszczepić? Mapa punktów sczepień

Rząd zapewnia też całą mapę szczepień, na których znajdziemy wszystkie zarejestrowane w Narodowym Programie punkty. Na stronie widoczne są też dane kontaktowe do każdej z placówek. Szukać placówek można przez samą mapę, po województwach lub wpisując kod pocztowy miejsca zamieszkania.
Punktów jest dużo, a każdy z nich ma przypisany numer kontaktowy.Fot. gov.pl

Grupy sczepień Covid-19. Ważne daty i terminy dla osób starszych

Jak wskazuje oficjalna strona obecnie w Polsce trwa szczepienie tzw. grupy 0. To m.in. personel medyczny i niemedyczny szpitali, pracownicy domów pomocy społecznej oraz miejskich ośrodków pomocy społecznej, także zatrudnieni w aptekach, hurtowniach farmaceutycznych, studenci medycyny.

Od 15 stycznia do 21 stycznia 2021 r. planowane jest rejestrowanie osób, które skończyły 80 lat. Od 22 stycznia 2021 r. do tej grupy dołączą osoby, które skończyły 70 lat. Rejestracji na termin szczepienia można dokonać w tym miejscu oraz pod numerem 989.

Rozpoczęcie szczepień dla osób powyżej 70. zaplanowano zaś na 25 stycznia 2021 r.

Czytaj także: Pfizer-FAQ. Wszystko, co chcesz wiedzieć o szczepieniu na COVID-19, ale boisz się zapytać