14. emerytury już przesądzone. Wiadomo, kiedy Duda ma podpisać ustawę

Marcin Szeligowski
Emeryci mogą powoli świętować. Nieoficjalnie mówi się już, że w najbliższy poniedziałek zatwierdzone zostaną 14. emerytury - samo wydarzenie ma być "uroczyste" i z pompą. Czternastki nie będą jednak takie same dla wszystkich seniorów. Statystyki pokazują również, że hojność rządu w dłuższej perspektywie wcale nie pomoże w ogólnej sytuacji najstarszych Polaków.
Prezydent przygotowuje się do złożenia podpisu Twitter

Bogaci emeryci

Polska Agencja Prasowa nieoficjalnie mówi o tym, że PAD zatwierdzi wprowadzenie czternastek już w poniedziałek, 8 marca.

Nowe świadczenia mają dotyczyć 9,1 mln osób, spośród których 1,2 mln przekraczających próg dochodowy 2,9 tys. złotych będzie miało je pomniejszane według zasady złotówka za złotówkę. Oznacza to, że czternastka będzie niższa o równowartość dochodów przekraczających kwotę 2,9 tys. zł. Czternastej emerytury ma być pozbawionych 500 tys. emerytów pobierających świadczenia bliskie 4,2 tys. zł.
11,4 mld złotych to kwota, jaką Państwo Polskie przeznaczy na najnowsze świadczenia. Emeryci i renciści dostaną dodatkowe świadczenie w listopadzie, grudniu oraz styczniu 2022 r.

Seniorzy czekają

Dodatkowo już za miesiąc - w kwietniu - seniorzy dostaną 13. emeryturę. Ta będzie już jednakowa i wysokość zwykle pobieranego przez nich świadczenia nie będzie miała wpływu na jej przyznanie ani wysokość.


Niestety czternastka, piętnastka, szesnastka itd. nie oznacza to, że w ciągu najbliższych miesięcy czy lat emeryci zaczną żyć dostatnio. Bynajmniej.

Business Insider jeszcze w zeszłym roku przedstawił przykre perspektywy na najbliższe lata. Niestety, ale liczba seniorów, których świadczenia to dosłownie grosze, będzie wciąż rosła - aż według prognoz - po zaledwie dekadzie wzrośnie do prawie 650 tys.
Wykres - Liczba emerytów pobierających emerytury niższe od minimalnej i perspektywyBusiness Insider
Czytaj także: Emeryt musiał się przeprowadzić z powodu choroby. Skarbówka każe mu zapłacić 70 tysięcy złotych podatku