Od dzisiaj w każdym urzędzie pocałujesz klamkę. Wizyty tylko w wybranych sprawach

Natalia Gorzelnik
Od dziś do 9 kwietnia urzędy pracują w tzw. trybie wewnętrznym. To przez zwiększone restrykcje związane z pandemią koronawirusa. Tryb wewnętrzny oznacza, że budynki urzędów będą dostępne tylko po umówieniu wizyty i tylko w wybranych sprawach.
Dokładnych informacji na temat działania należy szukać na stronach internetowych poszczególnych urzędów. Fot. naTemat.pl

Czy urzędy działają?

O tym, że mieszkańcy są proszeni o odłożenie części spraw, urzędy informują m.in. na swoich stronach internetowych - czytamy w money.pl.

– To już jest ten moment, kiedy znów musimy wrócić do tego trybu pracy, który był charakterystyczny w listopadzie czy w drugiej połowie października, czy w ogóle dla całego okresu poprzedniej wiosny – mówił na konferencji w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Na stronie internetowej krakowskiego ratusza pojawił się wpis:
Urząd Miasta Krakowa

„Od najbliższego poniedziałku, 22 marca, budynki Urzędu Miasta Krakowa ponownie będą dostępne wyłącznie dla klientów umówionych na wizytę lub tych, którzy mają zamiar umieścić przesyłkę w odpowiednim pojemniku wrzutowym. Punkty Obsługi Mieszkańców w galeriach handlowych będą nieczynne”

Podobnie rzecz ma się w urzędach skarbowych. Podatnicy są zachęcani do korzystania z e-usług. W wymagających tego sprawach mogą pojawić się w urzędzie, ale takie spotkanie należy wcześniej umówić telefonicznie bądź przez internet.


Dodatkowo, w rejonach gdzie ogniska koronawirusa są bardzo duże, sale obsługi klientów mogą być czasowo zupełnie wyłączane z korzystania. Wtedy osoby zainteresowane mogą załatwiać swoje sprawy tylko telefonicznie. Krajowa Administracja Skarbowa prosi o śledzenie informacji na stronach poszczególnych urzędów skarbowych.

Czwarty lockdown

Od 20 marca w całej Polsce obowiązuje kolejny, czwarty już lockdown. Restrykcje mają być utrzymane co najmniej do 9 kwietnia. W kraju zostały zamknięte centra handlowe, hotele, kina, teatry, baseny czy obiekty sportowe.
Czytaj także: Otwarcie gastronomii najszybciej po majówce? Czwarty lockdown to miliard złotych strat dziennie
W optymistycznym wariancie część restrykcji może zniknąć po Wielkanocy. W najgorszej sytuacji jest jednak gastronomia - jak wynika z nieoficjalnych informacji ponowne otwarcie prawdopodobnie nie wydarzy się szybciej niż po majówce.