Prokuratura nie daje za wygraną. Sąd zdecyduje o areszcie dla Leszka Czarneckiego

Katarzyna Florencka
Już dzisiaj Sąd Okręgowy w Warszawie zdecyduje o tym, czy Leszek Czarnecki powinien zostać aresztowany. Wniosek o zatrzymanie biznesmena prokuratura złożyła we wrześniu zeszłego roku.
Sąd zdecyduje w czwartek, czy Leszek Czarnecki będzie aresztowany. Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
Wniosek o areszt dla Czarneckiego zapowiedział na konferencji prasowej 21 września 2020 r. minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Prokuratura chce go zatrzymać w powiązaniu z aferą spółki windykacyjnej GetBack: zarzuca Czarneckiemu doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem klientów Idea Banku na sumę 130 mln zł.

Będzie areszt dla Czarneckiego?

W grudniu Sąd dla Warszawy Śródmieścia odrzucił wniosek prokuratury, nie doszło także do nałożenia innych postulowanych przez nią sankcji.


Prokuratura złożyła na tę decyzję zażalenie, które na posiedzeniu w czwartek 8 kwietnia rozpatrzy Sąd Okręgowy w Warszawie – podaje serwis money.pl.

Jak stwierdził rzecznik Prokuratury Regionalnej, prok. Marcin Saduś, prokuratura podejrzewa, że Leszek Czarnecki "w dalszym ciągu ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości i ma możliwość wpływania na świadków i podejrzanych w sprawie tzw. afery GetBack".

Kim jest Leszek Czarnecki?

Czarnecki to absolwent Wydziału Inżynierii Sanitarnej Politechniki Wrocławskiej i Harvard Business School.

Działalność gospodarczą rozpoczął w 1986 r., tworząc Przedsiębiorstwo Hydrotechniki i Inżynierii TAN zajmujące się pracami podwodnymi. Następnie był twórcą i głównym udziałowcem działającego od 1991 Europejskiego Funduszu Leasingowego – pierwszej i największej firmy leasingowej w Polsce. To był złoty strzał: spółkę sprzedał francuskiemu bankowi Crédit Agricole w 2001 r. za 900 mln zł.

Finalnie Czarnecki stał się większościowym udziałowcem pięciu spółek notowanych na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych: Getin Holding, Getin Noble Bank, MW Trade, Open Finance oraz Idea Bank.

31 grudnia do Idea Banku – mniejszego z grupy bankowej Leszka Czarneckiego – wszedł Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Spółka trafiła pod kontrolę państwowego Pekao SA. Czarnecki określił decyzję BFG jako "realizację planu wywłaszczenia go z majątku".

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl