To będzie prawdziwa rewolucja. Pracodawcy przerażeni perspektywą jawnych pensji

Katarzyna Florencka
Komisja Europejska pracuje nad przepisami, które mają zobowiązać przedsiębiorstwa do informowania o wysokości lub przedziale wynagrodzenia pracowników. Polscy pracodawcy sceptycznie podchodzą do tego pomysłu i przekonują, że krajowy rynek pracy nie jest jeszcze na coś takiego gotowy.
Polscy pracodawcy są sceptyczni wobec jawnych wynagrodzeń. Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta
Chodzi o przedstawiony przez Komisję Europejską projekt dyrektywy w sprawie jawności płac w państwach członkowskich UE.
Proponowane przepisy zakładają, że kandydaci do pracy będą musieli być informowani o wysokości lub przedziale wynagrodzenia, a pracownicy mogliby dowiadywać się o tym, jak ich pensja przedstawia się w porównaniu do płac innych osób na podobnym stanowisku. Z kolei firmy zatrudniające ponad 250 osób musiałyby przygotowywać sprawozdania na temat m.in. różnic w wynagrodzeniach zatrudnionych kobiet i mężczyzn.

Jawne płace w Polsce

Polscy pracodawcy nie przywitali jednak potencjalnych zmian z otwartymi ramionami. Niemal 70 proc. przedsiębiorców, którzy wzięli udział w ankiecie Pracodawców RP uważa, że jawność wynagrodzeń nie rozwiąże problemu luki płacowej, zaś polski rynek pracy nie jest gotowy na wprowadzenie takich zmian.


– Firmy zostaną obarczone kolejnymi obowiązkami, które wygenerują dodatkowe koszty, a to nie jest wskazane w okresie wychodzenia z kryzysu po pandemii - mówi Katarzyna Siemienkiewicz z Pracodawców RP, cytowana przez serwis Interia.

Przejrzystość płac – zasady

Na stronie Komisji Europejskiej wymieniono także zasady, jakie mają być wprowadzone w celu upublicznienia kwot wynagrodzeń i ich ewentualnego ujednolicenia:

W przypadku, gdy wyniki raportu wykażą różnicę w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn wynoszącą co najmniej 5 proc. a gdy pracodawca nie jest w stanie uzasadnić powodów takiego stanu rzeczy, będzie on zmuszony przeprowadzić specjalną ocenę wynagrodzeń we współpracy z przedstawicielami pracowników.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl