Pandemia dotknęła toruńskie przysmaki. Żywe Muzeum Piernika w tarapatach

Krzysztof Sobiepan
Na globalnej pandemii Covid-19 cierpią nawet toruńskie pierniki. Żywe Muzeum Piernika w Toruniu jeszcze niedawno było pełne turystów. Mogli oni na własnej skórze odczuć tradycje miasta i samodzielnie przygotować, a właściwie wypiec pamiątkę z tradycyjnego piernika. Obiekty kultury są jedna zamknięte, a lokal ciężko znosi epidemię.
Żywe Muzeum Piernika jeszcze niedawno tętniło życiem. Zmieniła to pandemia Covid-19. Fot. Żywe Muzeum Piernika

Żywe Muzeum Piernika w Pandemii Covid-19

Przy zwiedzaniu Torunia Żywe Muzeum Piernika to jedna z obowiązkowych pozycji. Placówka jeszcze niedawno pozwalała turystom m.in. na własnej skórze poznać tradycje cukiernicze miasta i spróbować sił w wypieku toruńskich pierników. W pandemii Covid-19 lokal ma jednak problemy – pisze Money.pl.

– W tym roku muzeum jest praktycznie cały czas zamknięte, z krótkimi wyjątkami, oczywiście. Ubiegły rok też był bardzo trudny – wspomina Paweł Zych, specjalista ds. marketingu i sprzedaży w Żywym Muzeum Piernika.

W 2019 roku muzeum odwiedziło aż 135 tys. turystów. W ubiegłym roku było to już tylko ok. 50 tys. osób. Pandemia mocno odbiła się więc na przybytku.


– Staramy się przetrwać, wykorzystywać każdą okazję, by móc działać. Udało nam się utrzymać kadrę, czekamy na rozwój sytuacji – dodaje Zych.
Turyści mogli wypiekać na miejscu własne pamiątkowe pierniki.Fot. Żywe Muzeum Piernika
Żywe Muzeum Piernika to unikalne miejsce. Od założenia 15 lat temu szybko stało się perłą wśród atrakcji turystycznych Torunia. Mimo nazwy "muzeum" placówka nie oferowała zakurzonych eksponatów za gablotami, a możliwość uczestnictwa w dawnych tradycjach.

Przed epidemią animatorzy przeprowadzali grupy gości przez interaktywny pokaz zakładający naukę przez zabawę. Turyści wychodzili zaś z lekcji z własnoręcznie wypieczonymi piernikami, powstałymi na postawie tradycyjnych receptur. Obecnie możliwy jest tylko zakup wypieków w sklepie muzeum.
Czytaj także: Koronawirus zakończył pewną epokę w turystyce. Tak będą teraz wyglądać urlopy

Teatry, kina, muzea i galerie sztuki wciąż zamknięte

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, aktualnie nadal nieczynne są takie obiekty, jak muzea, galerie sztuki, teatry czy kina.

W myśl obowiązujących przepisów, zamknięte są też m.in. wielkopowierzchniowe sklepy budowlane, większość sklepów w galeriach handlowych, gastronomia natomiast może działać tylko na wynos. Do końca majówki zamknięte dla turystów pozostać mają też hotele.

Minister zdrowia Adam Niedzielski wskazał, że w 11 województwach od 26 kwietnia ruszą salony kosmetyczne i fryzjerskie.

Co z obostrzeniami na maj? Jak mówił szef resortu zdrowia, informacje na ten temat zostaną przekazane na kolejnej konferencji, która odbędzie się 28 kwietnia. Wtedy rząd przybliży dłuższy i dokładniejszy plan odmrażania gospodarki w maju.

Czytaj także: Luzowanie obostrzeń. Wiadomo, co z salonami kosmetycznymi i fryzjerami

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl