Zgłosiłeś odbiornik? Masz przechlapane. Abonament RTV ściągnie z ciebie komornik
Abonament radiowo-telewizyjny można by żartobliwie nazwać “opłatą Schodingera”. Teoretycznie jest, ale dopóki go nie zapłacisz, to jakby go nie było. A udawanie, że go nie ma, jest wyborem coraz większej liczby Polaków. To jednak ma zostać ukrócone. Dłużników ściga Poczta Polska, a na pierwszy ogień pójdą ci, którzy zgłosili posiadanie odbiornika, ale przestali za niego płacić.
Abonament radiowo-telewizyjny
To spotkało senatora Wadima Tyszkiewicza. Komornik zajął jego konto, bo polityk przestał płacić abonament na publiczne media.Poczta Polska w ubiegłym roku wystawiła 101 715 tytułów wykonawczych w związku z niepłaceniem abonamentu. Z tego zrealizowano 89 248 nakazów zapłaty. Łącznie, na konto Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z tytułu napomnień i tytułów wykonawczych trafiło 124,5 mln zł.
Łączne zaległości abonentów na koniec grudnia 2020 roku wynoszą ponad 1,23 mld złotych. Z danych za 2019 rok wynika natomiast, że odbiornik telewizyjny ma 96,4 procent gospodarstw domowych. Zarejestrowała go mniej niż połowa, z czego abonament opłaciła jedynie ⅓ zobowiązanych.
Ile wynosi opłata za abonament?
Od początku tego roku obowiązują wyższe stawki za abonament radiowo-telewizyjny. Opłata wynosi 7,50 za radio i 24,50 za odbiornik telewizyjny i radiowy. Daninę należy płacić regularnie, do 25 dnia każdego miesiąca.Osoby, które się od płatności uchylają, muszą się natomiast liczyć z dotkliwymi karami, które mogą sięgać 30-krotności wysokości miesięcznego abonamentu. To aż 735 zł. Aby kara mogła zostać nałożona, kontroler - uprawniony pracownik Poczty Polskiej - musi wejść do domu i stwierdzić obecność nieopłaconego odbiornika.
W praktyce wiele osób decyduje się jednak na to, żeby kontrolerów do swoich domów po prostu nie wpuszczać. To, jak również wzrost grupy osób zwolnionych z płacenia abonamentu (np. seniorów) i fakt, że płacić go muszą jedynie ci, którzy zgłosili posiadanie odbiornika, sprawia, że ściągalność abonamentu od lat spada.
Co jak nie płacisz abonamentu RTV?
Osoby, które nie płacą abonamentu, a zarejestrowały swój odbiornik (na przykład kilka lat wcześniej, a o tym zapomniały lub nie mają już odbiornika, ale go nie wyrejestrowały) otrzymają ponaglenie do zapłaty z Poczty Polskiej - przypomina portal wirtualnemedia.Komornik może zająć określoną kwotę na koncie bankowym wskazanej osoby.Nakaz może obejmować termin do pięciu lat wstecz, z żądaniem zapłaty w ciągu 7 dni od dnia otrzymania pisma w tej sprawie. Jeśli nadal posiadacz radia lub telewizji nie będzie chciał zapłacić, Poczta Polska wystawi tytuł wykonawczy, a sprawę przejmie Urząd Skarbowy.