Estoński CIT w Polsce coraz bardziej osiągalny. Pożegnamy limit przychodów

Aleksandra Jaworska
Od przyszłego roku szykują się korzystne zmiany dla spółek kapitałowych. Ryczałt od dochodów będzie mogła wybrać – niezależnie od wielkości – każda z nich. Dla części z nich zniknie też limit przychodów.
Od 2022 roku ryczałt od dochodów będzie mogła wybrać każda, niezależnie od wielkości, spółka kapitałowa. Fot. 123rf.com
Zmiana będzie miała znaczenie szczególnie dla większych przedsiębiorców. Dla małych firm efektywna stawka podatkowa będzie wynosiła 20 proc., niezależnie od wysokości inwestycji. Będzie jednak o 5 pkt proc. niższa niż obecnie.

Zniknie limit przychodów 100 mln zł

DGP podaje, że estoński system rozliczania podatku dochodowego będzie dostępny także dla spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych. Od 2022 roku, przy rozliczaniu się za pomocą ryczałtu, zniknie limit przychodów 100 mln zł. Ministerstwo Finansów chce też znieść obowiązek ponoszenia określonych nakładów inwestycyjnych.
Projekt nowelizacji ustawy o CIT jest już gotowy. Zmianą w zapisach jest wielkość inwestycji, która jest jednym z zasadniczych warunków umożliwiających stosowanie estońskiego CIT. Od 2022 roku ma mieć ona znaczenie już tylko dla większych spółek, bo ponosząc duże nakłady, będą miały one prawo do niższej stawki podatku.

Opodatkowanie spółek

Spółki kapitałowe to chyba najbardziej znana spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zakładana zwykle dla owego ograniczenia odpowiedzialności wspólników, czy też spółka akcyjna kojarzona z dużymi i rozbudowanymi organizacjami lub spółkami notowanymi na giełdzie.


Spółki kapitałowe podlegają zazwyczaj opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Samo ich opodatkowanie to temat istotny, ale czasami skomplikowany. Nie ulega jednak wątpliwości, że decydując się na działanie w ramach spółki należy przemyśleć także i aspekty podatkowe jej funkcjonowaniem m.in. rozwiązanie proponowane przez estoński CIT.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl