Naukowcy z Wuhan dokonali przełomu. Stworzyli plastik, który błyskawicznie się rozkłada

Natalia Gorzelnik
Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych globalnych problemów. Jak szacują eksperci, do 2050 roku w morzach i oceanach może go być więcej niż ryb. Na szczęście pojawiło się światełko w tunelu. Chińscy naukowcy stworzyli plastik, który rozkłada się w tydzień. Od promieni słonecznych i tlenu.
Przez swoją trwałość, plastik jest jedną z największych bolączek planety. Ten wyprodukowany - już nigdy nie zniknie. Ale naukowcy intensywnie pracują nad nowymi rodzajami tworzywa, które będą równie przydatne gospodarczo, ale mniej szkodliwe dla planety. 123rf.com

Plastik, który znika w tydzień

Badacze ze Środkowochińskiego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego w Wuhan opracowali tworzywo, które z pomocą m.in. promieni słonecznych może rozłożyć się nawet w tydzień. Jedyne co po nim pozostaje to małe, nietoksyczne cząsteczki.

Odkrycie zostało opublikowane na łamach prestiżowego Journal of the American Chemical Society.

Poli(kwas deka-4,6-diynediowego) lub PDDA jest stabilny w ciemności lub bez tlenu i wtedy może być używany jako materiał funkcjonalny. Jednak po wystawieniu na działanie światła słonecznego i powietrza - po okresie użytkowania - PDDA całkowicie rozkłada się poprzez fotoutlenianie w ciągu tygodnia, dając biokompatybilny kwas bursztynowy.

Współautor badania, Liang Luo tłumaczy, że taki plastik może znaleźć zastosowanie na przykład w elektronice. Umieszczone wewnątrz smartfona tworzywo będzie wytrzymałe, dopóki nie dostanie bezpośredniego dostępu do promieni słonecznych i tlenu.


Po zakończeniu użytkowania takiego sprzętu, jego biodegradacja będzie błyskawiczna, co pozwoli na poradzenie sobie z problemem ton elektrośmieci, które zanieczyszczają planetę.

Naukowcy zapewniają również, że ich materiał można łatwo połączyć z innymi biodegradowalnymi tworzywami, co pozwoli na uzyskanie optymalnego czasu trwałości - dla przechowywania produktów, których przydatność i magazynowanie trwa dłużej niż tydzień.

Zakaz używania plastiku w UE

Jak pisaliśmy w InnPoland, do 3 lipca b.r. państwa członkowskie Unii Europejskiej miały czas na wprowadzenie unijnej dyrektywy Single Use Plastics (SUP), która zakazała wprowadzania na rynek UE jednorazowych produktów z plastiku: sztućców, talerzy czy pojemników na żywność na wynos.

Nie oznacza to, że plastik z dnia na dzień zniknie z półek sklepowych – trzeba będzie jeszcze wyprzedać produkty znajdujące się w magazynach – jednak jego koniec nieuchronnie nadciąga.

Nie jest to żadnym problemem dla polskich wynalazców, którzy od lat pracują nad alternatywami dla plastiku – i mają na koncie spore sukcesy. Na przykład naukowcy z Politechniki Gdańskiej stworzyli w pełni biodegradowalne jednorazowe sztućce, do których produkcji wykorzystuje się kukurydzę oraz mąkę ziemniaczaną.
Czytaj także: 5 genialnych propozycji na zastąpienie plastiku. Wszystkie od polskich producentów