Młodzi, po szkole, bezrobotni. W tym kraju nie ma pracy dla ludzi z twoim wykształceniem

Natalia Gorzelnik
Trudniej o pracę jest młodym informatykom, księgowym, logistykom, marketingowcom, a nawet pracownikom administracyjnym. Zatrudnienie osób młodych w sektorze usług dla biznesu spadło o 14 procent. Przepaść może się pogłębiać.
Spadek zatrudnienia osób młodych dotyczy sektora usług dla biznesu. Fot: Pexels/CoWomen

Mniej pracy dla młodych

W roku pandemii w sektorze usług dla biznesu zatrudnienie osób poniżej 26. roku życia spadło o 14 proc. - wskazują eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Jeszcze w I kw. 2020 r. ponad 67 tysięcy osób w tym przedziale wiekowym pracowało w centrach usług SSC, BPO, IT oraz R&D. Natomiast w 2021 r. niecałe 58 tysięcy młodych osób może pochwalić się zatrudnieniem w sektorze.

Dotychczas branża SSC (Shared Services Centres - centra usług wspólnych), BPO (Business Process Outsorcing - outsorcing procesów biznesowych), IT i R&D (Research and Development - dział badań i rozwoju) była chłonnym sektorem dla absolwentów uczelni wchodzących właśnie na rynek pracy. To zaczęło się jednak zmieniać.

O ile łączna liczba pracowników w centrach usług dla biznesu wzrosła o 13,6 tys. (4 proc.), to odsetek osób poniżej 26. roku życia zatrudnionych w sektorze zmalał o 3,4 pkt. proc. Zdaniem ekspertów, osobom dopiero zaczynającym karierę zawodową uzyskanie zatrudnienia utrudnia postępująca specjalizacja stanowisk oferowanych przez firmy świadczące usługi dla biznesu.


→ Zmiana struktury wiekowej osób zatrudnionych w centrach usług wspólnych i outsourcingu jest częściowo wynikiem rosnącej dojrzałości sektora → czytamy w Tygodniku Gospodarczym PIE.

Kolejny rok z rzędu spada znaczenie procesów backoffice, a rośnie znaczenie procesów middleoffice i front-office. Zatem następuje transfer od prostych usług administracyjno-operacyjnych w stronę bardziej zaawansowanych usług, takich jak zarządzanie ryzykiem czy prognozowanie.

– Dane o spadkach zatrudnienia w sektorze usług dla biznesu oraz o rosnącej specjalizacji sektora oznaczają, że dla młodych osób z wyższym wykształceniem maleje szansa na znalezienie zatrudnienia – alarmują eksperci.

Spadek zatrudnienia młodych osób w centrach usług dla biznesu wpisuje się jednocześnie w szerszy trend negatywnego wpływu pandemii COVID-19 na sytuacje osób wchodzących na rynek pracy.
Czytaj także: Szukający pracy młodzi są odrealnieni. "Starsi mają wpojone, że pracę trzeba szanować"