Abonament RTV “za niewinność”. Nie ma TV, ale od lat ściga go poczta
Pan Mariusz, mieszkaniec Podlasia, dostał pismo z nakazem uregulowania kosztów abonamentu RTV. Kwota, razem z odsetkami, to aż 1452 złotych. Problem w tym, że mężczyzna ani nie ma telewizora, ani nigdy żadnego odbiornika nie rejestrował. A podpis na dokumencie nie jest jego.
Wojna z pocztą
Sprawa o rzekomo nieopłacany abonament ma się ciągnąć już od 6 lat.Przed czterema laty mężczyzna zażądał od Poczty Polskiej przedstawienia podstawy prawnej do wysyłania wezwań do zapłaty. W odpowiedzi otrzymał kopię podpisanego rzekomo przez niego wniosku o rejestrację odbiornika RTV z 2001 roku. Problem w tym, że mężczyzna zapewnia, że podpis z pewnością nie należał do niego.
Jak donosi Onet, pan Mariusz zrobił ksero swoich dowodów tożsamości z widocznymi - istotnie różniącymi się - podpisami i odesłał nadawcy.
Jak przekazuje zainteresowany, sprawa zakończyła się wtedy wymianą kilku listów. Poczta poleciła mu zgłosić na policję sprawę sfałszowania podpisu i … wyrejestrować nigdy przez niego niezarejestrowany telewizor. Pan Mariusz myślał, że to koniec sprawy, jednak nic bardziej mylnego.
– Kilka dni temu otrzymałem kolejne wezwanie do zapłaty i znów żądają ode mnie 1500 zł! – mówi mężczyzna. – Pani na infolinii nie miała dostępu do wcześniejszej korespondencji, nie znała więc sprawy. I musiałem od początku wszystko tłumaczyć, ale nic nie wskórałem i wciąż tylko: Dawaj kasę!
Dziennikarze zgłosili się w tej sprawie do Poczty Polskiej. Usłyszeli, że Pan Mariusz powinien... złożyć reklamację.
Abonament RTV
Poczta Polska w ubiegłym roku wystawiła 101 715 tytułów wykonawczych w związku z niepłaceniem abonamentu. Z tego zrealizowano 89 248 nakazów zapłaty. Łącznie, na konto Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z tytułu napomnień i tytułów wykonawczych trafiło 124,5 mln zł. Łączne zaległości abonentów na koniec grudnia 2020 roku wynoszą ponad 1,23 mld złotych.Z danych za 2019 rok wynika natomiast, że odbiornik telewizyjny ma 96,4 procent gospodarstw domowych. Zarejestrowała go mniej niż połowa, z czego abonament opłaciła jedynie ⅓ zobowiązanych.