Do Lasów Państwowych jak do Biedronki. Dziczyznę będziesz kupować od państwa

Katarzyna Florencka
Lasy Państwowe po raz kolejny przymierzają się do stworzenia ogólnopolskiej sieci sklepów, w której sprzedawana byłaby dziczyzna i owoce lasu. Przed czterema laty udało im się otworzyć tylko jedną placówkę.
Lasy Państwowe chcą uruchomić ogólnopolską sieć sklepów z dziczyzną. Fot. Michał Walczak / Agencja Gazeta
O planach uruchomienia państwowej sieci sklepów z dziczyzną poinformował p.o. dyrektora Lasów Państwowych Józef Kubica.

– Chcemy mieć przynajmniej jeden sklep "Dobre z Lasu" na terenie każdej regionalnej dyrekcji LP. Już niebawem – myślę, że zdążymy przed tegorocznym Bożym Narodzeniem – otworzymy sklepy w kilku kolejnych miastach – zapowiedział w rozmowie z "Pulsem Biznesu".

Sieć "Dobre z lasu"

Taki sam pomysł przed czterema laty próbowała wprowadzić w życie ówczesna dyrekcja Lasów Państwowych. Skończyło się tylko na jednym sklepie w Warszawie. Teraz dołączą do niego placówki w Szczecinie, Katowicach i Krakowie.
Na tym jednak nie koniec. Pod marką "Dobre z lasu" uruchomione mają być również... hotele i restauracje. Na dobry początek nazwę tę przyjmie już działający hotel "Leśnik" w Solcu Kujawskim. Lasy Państwowe szukają też nowego lokalu dla swojego projektu gastronomicznego: pierwsza restauracja "Dobre z lasu" działała przez pewien czas na Wilanowie, jednak nie przetrwała lockdownu.

Lex Izera

Niepowetowane szkody przyrodnicze, wielomilionowe straty dla Skarbu Państwa oraz potencjalny konflikt z prawem UE – jak alarmują organizacje przyrodnicze, tym może grozić wdrożenie rządowej specustawy, umożliwiającej wycinkę lasu pod fabrykę samochodów Izera. Akt został już przyjęty przez posłów, teraz zajmują się nim senatorowie.


Jak zwracają uwagę aktywiści, specustawa to nic innego jak próba przepchnięcia tylnymi drzwiami przepisów, z których – z powodu wątpliwości prawnych i sprzeciwu społecznego – rząd musiał się wycofać dwa miesiące temu. Chodzi o poselski projekt nowelizacji ustawy o lasach.

Przypomnijmy, rządowa ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych w założeniu ma pozwolić na zamianę terenów zarządzanych przez Lasy Państwowe w Stalowej Woli i Jaworznie na lasy, grunty i inne nieruchomości. Chodzi o umożliwienie budowy fabryki samochodów elektrycznych marki Izera.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl