Widzieliście kiedyś ogień w kosmosie? NASA podzieliła się właśnie niezwykłym zdjęciem

Aleksandra Jaworska
Agencja NASA podzieliła się obrazem ognistych płomieni w warunkach mikrograwitacji. Te w komosie nie przypominają ani trochę ziemskich. Co dzieje się z ogniem w kosmosie? Zobaczcie.
Agencja NASA podzieliła się obrazem ognistych płomieni w warunkach mikrograwitacji. Fot. 123RF/elen1

Ogień w kosmosie

Płomienie w kosmosie wyglądają zupełnie inaczej niż te, które możemy obserwować na co dzień. Ogień w kosmosie przypomina raczej maleńkie kuleczki. Nie migoczą wcale jak ogień na powierzchni naszej planety, bo nie wpływa na nie grawitacja.

W warunkach panujących np. na ISS żadna siła nie ciągnie w dół gęstego powietrza, tak jak ma to miejsce na Ziemi. Ogień w kosmosie w pewnym sensie się więc kurczy. Agencja NASA podzieliła się właśnie niezwykłym zdjęciem zjawiska. Eksperyment nie jest jedynie ważny pod względem wizualnym. Bowiem od tego, w jaki sposób zachowuje się ogień w przestrzeni kosmicznej, zależy między innymi bezpieczeństwo astronautów.

Spadające gwiazdy zaraz zawładną nocnym niebem

Niektórzy czekają na tę jedną noc w roku, podczas której najłatwiej będzie je zobaczyć, a inni przez cały miesiąc wpatrują się w niebo po zmierzchu. Śmiało możemy więc już wyglądać na niebie spadających gwiazd. Noc Perseidów w tym roku wypada w nocy z 12 na 13 sierpnia.
W tym czasie część nieboskłonu, która najlepiej widoczna jest z północnej półkuli (czyli również z Polski), zostaje rozświetlona licznymi smugami meteorów. W trakcie "nocy spadających gwiazd" niebo będzie rozświetlane nawet 100 obiektami w ciągu godziny.
Czytaj także: Mars stawia opór. To nie pierwsze kłopoty z pobieraniem próbek skał