Świat staje się coraz bardziej cyfrowy. Każdy z nas generuje średnio 1GB danych na godzinę

Aleksandra Jaworska
W styczniu tego roku na całym świecie z sieci aktywnie korzystało ponad 4,5 miliarda osób. Przetworzenie i analiza tak niewyobrażalnie dużych wolumenów danych cyfrowych wymaga odpowiednich narzędzi. W cyfrowym świcie, człowiek musi odwołać się do sztucznej inteligencji.
Badania potwierdzają, że każdy z nas generuje średnio 1 GB danych na godzinę. Fot. 123RF/stanzkul

Wszystko w sieci

Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat wygenerowano 90% danych, które obecnie znajdują się w Internecie. Badania pokazują, że do sieci dołącza dziennie ok. 875 tys. osób. Każda z nich generuje informacje, które są przetwarzane w ten czy inny sposób.
Każdego dnia wysyłamy globalnie ok. 306 miliardów maili. Abstrahując od rekreacyjnego korzystania z Internetu, dużą część danych generuje szeroko rozumiany biznes. I to właśnie one wymagają regularnych analiz, korelacji czy zabezpieczania.

– Biznes, także w Polsce, staje się cyfrowy. Rozwiązania IT w postaci platform do zarządzania danymi stają się jednym z najważniejszych elementów zaplecza technologicznego przedsiębiorstw – mówi INNPoland Andrzej Marchewka z Iron Mountain Polska.
Doszliśmy bowiem do momentu, w którym ludzki umysł nie jest w stanie samodzielnie kontrolować tak ogromnej liczby informacji cyfrowych. Przykładem platformy, która taką pracę ułatwia jest InSight, która pozwala zredukować czas realizacji zadania z 27 godzin do 3 minut.


Platforma działa, wykorzystując tzw. metadane, za pomocą których oprogramowanie „czyta” dokumenty, ale także zdjęcia czy materiały video.

Xiaomi wypuścło na rynek cyber-psa

Niektórzy producenci, jak Xiaomi, idą w cyfryzacji równie daleko. CyberDog to - jak twierdzi spółka - kumulacja jej inżynieryjnych osiągnięć. Wynalazek ma być również gratką dla programistów, bo jest zbudowany na algorytmach open source.

Dzięki temu potencjał czworonożnych robotów może być rozwijany przez wszystkich entuzjastów robotyki. CyberDog jest zwinny i szybki. Jego maksymalna prędkość wynosi 3,2 m/s. Może wykonywać nawet tak skomplikowane akcje jak tzw. backflip, czyli przewrót w tył.
Czytaj także: Samsung pokazał składane Z Fold 3 i Z Flip 3. Wszystkie nowości z Galaxy Unpacked [ceny]