Podwyżki cen prądu będą ogromne. Firmy chcą podnieść taryfy nawet o 40 proc.

Redakcja INNPoland
Rachunki za energię elektryczną mogą w przyszłym roku być nawet wyższe niż się spodziewaliśmy. Prezes Enei potwierdził, że firma będzie ubiegać się o to, aby podnieść taryfę na sprzedaż energii dla gospodarstw domowych o ok. 40 proc.
W 2022 roku czeka nas duży wzrost cen prądu Fot. 123rf.com

Ceny prądu w 2022 roku

Prezes Enei Paweł Szczeszek zapowiedział, że firma będzie ubiegać się w Urzędzie Regulacji Energetyki o zwiększenie taryfy na sprzedaż energii elektrycznej dla gospodarstw domowych – podaje serwis Business Insider.

– Dlatego gdyby taryfa wzrosła o 40 proc., to wzrost całego rachunku za prąd sięgnąłby 20 proc. Chyba trudno będzie uzyskać właśnie taki wzrost taryf, na poziomie 40 proc. Ale nie ukrywam, że właśnie takim wzrostem cen bylibyśmy zainteresowani, by przynajmniej wyjść na zero – powiedział Szczeszek na konferencji prasowej podsumowującej wyniki Enei za I półrocze.

Podwyżka cen energii

Podwyżka cen energii elektrycznej jest nieuchronna, ale za wcześnie spekulować o jej skali – mówił wicepremier Jacek Sasin podczas XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Wypowiedź szybko została podana dalej na Twitterze, gdzie zacytował ją jeden z uczestników wydarzenia.


Minister aktywów państwowych szybko został otoczony przez reporterów, którzy próbowali wydobyć z polityka nieco więcej.

– Nie chciałbym przesądzać. Oczekiwania spółek energetycznych zostaną określone przez same spółki we wnioskach taryfowych do URE. Spółki prawa handlowego nie mogą dokładać do swojego biznesu, muszą też inwestować, żeby w przyszłości ceny energii mogły być niższe. Nieuchronna logika jest taka, że ten wzrost musi nastąpić – przekazał dziennikarzom PAP.

Jak wskazuje portal WysokieNapięcie.pl, w ciągu ostatniego roku giełdowe notowania energii elektrycznej podskoczyły o blisko 40 proc. i są najwyższe w historii.

"Państwowi sprzedawcy energii mogą wystąpić do URE z wnioskami o wzrost taryf na samą energię elektryczną na poziomie ok. 25-35 procent i będą mogli liczyć na zaakceptowanie podwyżek rzędy 20-23 proc., z obecnych 30 gr do 36-37 gr/kWh netto, a więc 44-46 gr/kWh brutto" – wskazuje portal.

Oznacza to, że miesięczny rachunek za prąd może wzrosnąć z 122 zł w 2021 roku do ok. 137 zł w 2022 roku.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl