W walce z korupcją Polska zrobiła dwa kroki w tyłu. Negatywna ocena Rady Europy

Natalia Gorzelnik
Działająca w ramach Rady Europy Grupa Państw Przeciwko Korupcji (GRECO) opublikowała raport na temat korupcji, dotyczący dziań parlamentarzystów, wymiaru sprawiedliwości i prokuratury w 47 państwach członkowskich. Polska nie wypadła świetnie.
18.12.2019 Bialystok - prostest w obronie niezależności sędziów pod budynkiem Sadu Okręgowego. Fot: Marek Maliszewski/EastNews

Wymiar sprawiedliwości w Polsce

W najnowszym raporcie GRECO znalazła się ocena Polski pod kątem funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Wpływają aprzede wszystkim przeprowadzone w latach 2016-18 zmiany w sądownictwie, które miały “znacznie ograniczyć jego niezależność”.
Na ocenę wpłynęły też ustawy o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym z 2019 roku. Zwrócono również uwagę na zmiany w systemie dyscyplinarnym w sądownictwie.


Zalecenia

GRECO apeluje do polskich władz o zastosowanie się do wszystkich jej zaleceń.


"Dotyczą one takich zagadnień jak wybór i skład Krajowej Rady Sądownictwa, powołania Izby Dyscyplinarnej i Nadzwyczajnej Izby Odwoławczej przy Sądzie Najwyższym, zaangażowanie władzy wykonawczej w organizację wewnętrzną Sądu Najwyższego, powoływanie i odwoływanie prezesów i wiceprezesów sądów oraz postępowania dyscyplinarne wobec sędziów" - donosi Onet.

Autorzy raportu ocenili również realizację zaleceń z października 2012 roku dotyczących posłów i prokuratorów. Chodziło m.in. o poziom realizacji zaleceń dotyczących standardów etycznych, konfliktów interesów, przepisów dotyczących lobbingu etc. Jak czytamy, jest "głęboko godnym ubolewania, że ​​nie uczyniono niczego w kierunku wdrożenia któregokolwiek z zaległych zaleceń".

Korupcja w Polsce

GRECO w innym raporcie, mającym na celu zapobieganie korupcji i promowanie uczciwości osób pełniących najwyższe funkcje wykonawcze oraz organów ścigania, zwróciło uwagę, że Polska potraktowała “w sposób zadowalający” tylko jedno z 21 zaleceń z raportu z 2018 roku.

Chociaż GRECO z zadowoleniem przyjmuje "pewne pozytywne kroki" podjęte przez policję w celu poprawy metod identyfikowania zagrożeń korupcyjnych, stwierdza również, że Polska nie zajmuje się odpowiednio problemami uczciwości związanymi z najwyższymi funkcjami wykonawczymi w rządzie.

GRECO wymaga od polskiego rządu przyjęcia planu uczciwości, właściwego kodeksu postępowania i zasad lobbingu oraz nadzoru nad wdrażaniem ustawodawstwa dotyczącego wolności informacji.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl